W Sierakowicach świętowano 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej

środa, 1 maja 2019 r., 17:05
fot. AL

Odśpiewaniem Hymnu Europy, a więc Ody do radości rozpoczęto świętowanie w Sierakowicach 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję obejrzeć młodych zdolnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, którzy już niedługo będą reprezentować Polskę na Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.

Gmina Sierakowice włączyła się w obchody 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 1 maja, punktualnie o godzinie 12. przy Zabytkowym Drewnianym Kościele w Sierakowicach odśpiewano "Odę do radości" - ustanowioną przez Radę Europy i Unię Europejską Hymnem Europy. Wydarzeniu akompaniowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice.

- Świętujemy dziś 15-lecia w Unii Europejskiej. Może jest to niewiele, ale dla niektórych jest to całe życie. Dziś powinniśmy się w sposób szczególny cieszyć, że jest nam dane żyć w czasach pokoju, zgody. Jeszcze 15. lat temu chcąc udać się za granice, ustawiano nas w dwie kolejki - tych, którzy są w Unii Europejskiej i tych spoza Unii. Dzisiaj to, ci którzy nie są w Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, że podróżujemy poza granice kraju, jak z miasta do miasta - podkreślał Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta gminy Sierakowice .

- Sierakowice też skorzystały z tego, że jesteśmy w Unii. Przykładem tego jest chociaż to miejsce - Zabytkowy Drewniany Kościół w Sierakowicach. Gdyby nie środki unijne, ten kościół, który jest naszą chlubą i jedynym zabytkiem, udało się odrestaurować. Korzyści tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej jest o wiele więcej, i są to korzyści nie tylko materialne, ale też też te niematerialne - dodawał.

Spotkanie uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Najmłodsi zatańczyli z flagą, z kolei ich starsi koledzy - Odyseusze, którzy niebawem będą reprezentować Polskę na Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych zabrali zebraną w sierakowickim zabytku publiczność do pracowni Leonarda da Vinci.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.