Tuchom. Sprzątali sołectwo i porządkowali teren przy placu zabaw

czwartek, 2 maja 2019 r., 17:27
fot. Longina Templin

Po raz kolejny mieszkańcy tuchomskiego sołectwa wyczyścili ze śmieci swoją wieś. W tegorocznej akcji wzięło udział ponad 50 osób, to więcej niż w poprzednich edycjach. Zbiórka obejmowała odcinek krajowej "20" do tuchomskiej podstawówki oraz ulice Szkolną, Ogrodową, Spacerową, część Długiej, Tęczowej i Wczasowej. Po zakończonej społecznej pracy cieszono się z faktu, że tym razem było mniej odpadów niż poprzednio.

Po zbiórce wszyscy spotkali się przy nowym placu zabaw, aby uporządkować sąsiadujący z nim teren. Zbierano śmieci i kamienie, aby można było zasiać trawę. Jest już tam przygotowane palenisko z kamieni polnych. Wokół niego powstają ławki. Miejsce to będzie służyć mieszkańcom na towarzyskie spotkania.

- Dzisiaj jest wyjątkowo dużo osób biorących udział w akcji. Przybyło ponad 50 osób, w tym sporo dzieci. Jestem bardzo zadowolona, że chętnych do prac społecznych na rzecz naszego sołectwa przybywa. Pojawili się nowi mieszkańcy, to jest bardzo budujące. Ponadto cieszymy się z tego, że śmieci jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich edycjach - stwierdziła Barbara Klawikowska, przewodnicząca KGW Tuchom.

- Jestem tutaj prywatnie, by pomóc mieszkańcom przy porządkowaniu terenu przy placu zabaw. Dzisiejsza akcja jest kontynuacją tej, która się odbyła w sobotę. Mieszkańcy Tuchomia, Chwaszczyna i Banina zbierali śmieci w lesie okalającym ich wsie. Brało w niej udział około 80 osób. Śmieci, które zostały zebrane w sobotę i dzisiaj, zostaną zagospodarowane przez nadleśnictwo i wywiezione na wysypisko - powiedział leśniczy Jarosław Gadziński z Leśnictwa Borowiec w Tuchomiu.

Po raz pierwszy w sprzątaniu sołectwa wzięła udział rodzina Górskich. Przybyli dlatego, bo tym razem akcję zorganizowano w środę, a nie - jak zazwyczaj - w sobotę, kiedy wyjeżdżają do rodziny. Skorzystali z wolnego dnia i z chęcią dołączyli do uczestników sprzątania sołectwa. Potraktowali to jako świetną gimnastykę i okazję do poznania fajnych ludzi i rozmów z nimi. Akcentowali też funkcję edukacyjną takich przedsięwzięć. Dzieci widzą ile śmieci trzeba było pozbierać. Jest nadzieja, że po takiej "lekcji" zastanowią się, czy warto zaśmiecać swoje środowisko.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.