W Kartuzach uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

piątek, 3 maja 2019 r., 13:43
fot. MD-Z

Mszą świętą, uroczystym przemarszem, złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej i happeningiem patriotycznym - w taki sposób w Kartuzach uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych, reprezentacje szkół oraz instytucji działających na terenie powiatu. Po mszy, z orkiestrą na czele i pocztami sztandarowymi wszyscy przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty. Kilka słów do zebranych skierował burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Po raz kolejny spotykamy się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, która dla nas Polaków była ogromną dumą i chwałą, bo pierwszą w Europie i drugą na świecie. Ale jakże krótko cieszyliśmy się tą wspaniałą ustawą - zabory, potem walka o wolność. Zawsze jednak Polacy pamiętali o konstytucji, o tym, że broni praw obywatela Polskiej Rzeczpospolitej. Dziś po 228 latach słowo Konstytucja nadal jest ogromnie ważne w życiu naszych polityków. Pomimo tego, że mamy dziś wolną i niepodległą Polskę, o konstytucji się wciąż mówi. Niejednokrotnie chcemy ją dopasować do sytuacji politycznej. Myślę, że bez względu na opcje polityczne, konstytucja powinna być niewzruszona jak biblia. Bo to ona daje prawa obywatelom Rzeczpospolitej i powinna być dla nas wszystkich wzorem i przykładem - mówił burmistrz.

- Ten rok jest wyjątkowy również dlatego, że obchodzimy 15 lat, gdy zostaliśmy włączeni w poczet państw Unii Europejskiej. Unii, która daje szansę na rozwój naszego kraju. Dziś każdy z nas, przemierzając Polskę, patrząc na nasze województwo, gminę, miasto, może namacalnie zaświadczyć, że zmieniliśmy nasz kraj dzięki środkom z Unii Europejskiej. Udaje nam się z nich korzystać z dużym powodzeniem. Współpraca wszystkich narodów w Unii, otworzyła nam świat i Europę. Dała nam szansę na rozwój i skorzystaliśmy z niej. Dziś możemy być dumni, że wspólnie zmieniliśmy oblicze Polski - mówił burmistrz.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów udali się na Rynek, gdzie koncert dała orkiestra dęta kartuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam na wszystkich czekała tradycyjna grochówka.

Centrum Inicjatyw Edukacyjnych tradycyjnie zaprosiło zebranych do udziału w happeningu. W tym roku odbył się on pod hasłem "Podzielmy się konstytucją". Podczas tegorocznej akcji wszyscy wspólnie poskładali części malowidła, którego autorami jest 244 uczniów ze szkół powiatu kartuskiego. Chętni mogli oprawione w ramy fragmenty obrazu zabrać z sobą do domu. Uczestnicy obchodów otrzymali przypinki patriotyczne z malowidłem.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.