Młodzi piłkarze SP Stężycy wśród najlepszych w Polsce

sobota, 4 maja 2019 r., 10:15
fot. media/ Z podwórka na stadion

2 maja na PGE Narodowym został rozegrany finał XIX edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"! Młodzi piłkarze SP Stężycy znaleźli się wśród najlepszych w Polsce zajmując 3. miejsce w kategorii do lat 12. Kacper Mach zdobył tytuł najlepszego bramkarza.

Finał XIX edycji "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to największy w Europie turnieju dziecięcej piłki nożnej. Jego celem jest wyłonienie najlepszych polskich drużyn chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12. Mistrzowie regionów zjechali do Warszawy, by wziąć udział w Finale Ogólnopolskim, który odbywał się w dniach 29 kwietnia - 2 maja.

Pierwszego dnia piłkarze i piłkarki wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia przed PGE Narodowym, drugiego i trzeciego rywalizowali w fazie grupowej i pucharowej na obiektach Legii i Agrykoli, a w czwartek najlepsi z najlepszych zagrali w Wielkim Finale na najważniejszym polskim stadionie piłkarskim.

Województwo pomorskie na Finale Ogólnopolskim reprezentowali chłopcy z Escoli Futbolu Pruszcz Gdański (U-10) i SP Stężyca (U-12), a także dziewczynki z Feniksa Kramarzyny (U-10) i Błękitnych Wejherowo (U-12). W Warszawie najlepiej zaprezentowali się chłopcy ze Stężycy, którzy ostateczni zajęli 3. miejsce na turnieju. Tytuł mistrzów zgarnęli chłopcy z SP 78 Poznań (kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (U-12).

Piłkarze z Kaszub pewnie rozpoczęli zawody wygrywając dwa spotkania, a ich ostatni mecz w fazie grupowej zakończył się remisem 2:2 z - jak się później okazało - mistrzem turnieju, zespołem SP 4 Kostrzyn nad Odrą. W półfinale, czyli meczu decydującym o występie na PGE Narodowym, zawodnicy z województwa pomorskiego musieli uznać wyższość SP 392 Warszawa (1:5).

Trudne spotkanie czekało ich również w meczu o 3. miejsce, który zakończył się wynikiem 3:3. Tym samym, aby wyłonić trzecią drużynę turnieju, rozegrano konkurs rzutów karnych, w którym piłkarze ze Stężycy pokonali zespół SP 45 Wrocław 3:2. Świetną formę zaprezentował Kacper Mach. Bramkarz z Pomorza dzięki swoim interwencjom nie tylko zapewnił drużynie miejsce na podium, ale również zdobył nagrodę dla najlepszego bramkarza turnieju w kategorii U-12.

- Dwa lata temu zajęliśmy 4. miejsce w kategorii U-10, w tym roku turniej zakończyliśmy na 3. pozycji w starszej kategorii wiekowej, więc widać progres. Turniej jest wspaniały, od samego początku jest to fantastyczne przeżycie dla dzieci, rodziców i dla nas wszystkich. Organizacja stoi na bardzo wysokim poziomie, a to że chłopcy mieli okazję pokazać się przed trenerami reprezentacji młodzieżowych, jest dodatkową motywacją - podkreślił Ireneusz Stencel, trener SP Stężyca.

Piłkarze Szkoły Podstawowej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy występowali w Warszawie w składzie: Kacper Mach, Tomasz Birr, Aleks Hinz, Jakub Richert, Szymon Recław, Wiktor Etmański, Adam Stencel, Konrad Dułak, Kacper Gabryel i Olgierd Dułak.

Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych - na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów (m.in. Szymon Marciniak i Monika Mularczyk) i z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport, gdzie zmagania komentowali Mateusz Borek i Tomasz Smokowski. Na trybunach PGE Narodowego zasiadło wielu kibiców, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PZPN Zbigniew Boniek, Prezes Zarządu Maspex Krzysztof Pawiński czy selekcjoner Jerzy Brzęczek. Mecze zostały rozegrane na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski.

Jak pokazuje historia, gra w turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.

Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji - Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Oprac. SG
Info. media/Z podwórka na stadion

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.