Strażacy uczcili dzień św. Floriana w Kartuzach

sobota, 4 maja 2019 r., 12:27
fot. MD-Z

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - to dewiza strażaków, która przyświeca nie tylko funkcjonariuszom straży, ale i ochotnikom, którzy życie i mienie ludzkie ratują bezinteresownie. 4 maja, Dzień św. Floriana to okazja, by im podziękować za tę społeczną służbę i za nieustanną chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

4 maja to wyjątkowa data w kalendarzu. To dzień, któremu patronuje św. Florian, opiekun strażaków. Tego dnia świętują zarówno ci zawodowi, jak i ochotnicy. Dla społeczności to okazja, by podziękować im za ofiarność podczas akcji i wierność ideom strażackiej służby. Druhowie z jednostek OSP gminy Kartuzy a także strażacy z PSP w Kartuzach, spotkali się w sobotni poranek, by zgodnie z coroczna tradycją udać się na wspólną modlitwę do kościoła św. Kazimierza. Mszy św. przewodził ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii i powiatowy kapelan strażaków.

- Jesteśmy wszyscy waszymi dłużnikami. Tak wiele zawdzięczamy strażakom-ochotnikom i strażakom zawodowym. Ciągle zadań wam przybywa. Dziękujemy za nieustanną gotowość do służby - mówił ks. dr Ryszard Różycki.

- Jesteśmy tutaj po to, by wspomagać modlitwą Kościoła i wypraszać Boże łaski - pokój serca, gdy niesiecie pomoc potrzebującym, odwagę, roztropność - wszystko, czego potrzeba, by akcję przeprowadzić, jak najlepiej, jak najskuteczniej i jak najbezpieczniej. Wasza praca jest niełatwą i niebezpieczną służbą - podkreślał kapłan.

- Można powiedzieć, że każdy ochrzczony jest na swój sposób żołnierzem Chrystusa, ale strażacy to, ci, którzy usłyszeli inne wołanie - św. Pawła z "Listu do Rzymian" - "Nikt z nas nie żyje dla siebie". To właśnie gotowość do służby, działania, poświęcenia, życie dla bliźnich i Boga nadaje sens naszej codzienności. Śmiało możemy powiedzieć, że strażacy służąc bliźnim i nosiosąc im pomoc służą samemu Bogu - zaznaczał w homilii.

Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac pod komendą PSP, gdzie odbyła się krótka akademia. Życzenia strażakom złożyli m.in. poseł Stanisław Lamczyk oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

- Dzień św. Floriana to okazja, by pokazać, że straż to bardzo ważna część życia społeczności lokalnej. Za to wam serdecznie dziękujemy. Jesteście tymi, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi. I to jest wasz dar - mówił burmistrz.

Z okazji święta życzenia do strażaków skierował także Waldemar Pawlak, prezes zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

- Odwaga i bezinteresowność, zaangażowanie i poświęcenie oraz pełna gotowość i zdyscyplinowanie, które prezentujecie, sprawiają, że nasi bliźni mogą czuć się bezpiecznie a nasz kraj zawsze może na Was liczyć. Oddajecie siebie, służąc ludziom i Ojczyźnie w sposób najbardziej szlachetny z możliwych, nie oczekując za to zapłaty. Dlatego nasze strażackie święto jest tym piękniejsze, że dotyczy ludzi o wielkich rycerskich sercach, którym możemy wyrazić ogromną wdzięczność i podziw. Nasze ochotnicze straże pożarne stanowią niezwykle ważny element nie tylko na mapie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski, są też najlepszym z możliwych przykładem aktywizowania i integrowania ludzi, godnym naśladowania wzorem jedności i braterstwa. Dbają o różne aspekty życia społecznego, ponieważ powstały po to, by innym żyło się bezpieczniej, lepiej i ciekawiej - podkreślał w liście dh Waldemar Pawlak.

Uroczystość była też tradycyjnie okazją do wręczenia odznaczeń i medali.

Odznaczeni druhowie:

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:
- Stanisław Szwaba, OSP Sianowska Huta

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:
- Marcin Hinz, OSP Dzierżążno
- Mariusz Neumiller, OSP Dzierżążno

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:
- Okrój Jakub, OSP Sianowska Huta
- Bernadetta Hinca

Odznakę "Strażak wzorowy" otrzymali:
- Emilia Pakur, OSP Pomieczyńska Huta
- Andrzej Miotk, OSP Dzierżążno
- Paweł Czaja, OSP Mirachowo (odbierze odznakę podczas uroczystości otwarcia rozbudowanej strażnicy)

Powiatowe obchody Dnia Strażaka zaplanowano na 13 maja.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.