Tuchom. Uroczyste otwarcie placu zabaw

niedziela, 5 maja 2019 r., 15:37
fot. Longina Templin

Nowe miejsce do wypoczynku i rekreacji to efekt wspólnego działania wielu mieszkańców, instytucji i żukowskiego samorządu. Dzięki temu w sobotnie popołudnie mogło odbyć się uroczyste otwarcie placu zabaw. Po symbolicznym przecięciu wstęgi nowy obiekt poświęcił ksiądz Piotr Gruba, proboszcz chwaszczyńskiej parafii. Były podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w budowę miejsca przyjaznego dla dzieci i dorosłych.

W połowie lutego przy placu zabaw mieszkańcy w czynie społecznym zainstalowali siłownię pod chmurką. Powstanie nowego miejsca do wypoczynku i rekreacji dla dzieci i dorosłych to nie tylko efekt działań mieszkańców, którzy zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia, ale również owoc pisania projektów.

Na pierwszy z nich przygotowany przez Iwonę Gołębiewską, członkinię KGW Tuchom, odpowiedziało PZU, które prowadzi akcję Pomoc To Moc. Wsparcie wyniosło 26 250 złotych. Za te kwotę zakupiono urządzenia siłowni zewnętrznej. Starczyło jeszcze na urządzenia na placu zabaw - m. in. duży domek drewniany z trapem wejściowym, zjeżdżalnię i bujak na sprężynie.

Większość znajdującego się na placu sprzętu zakupił Urząd Gminy w Żukowie. Samorząd pozwolił też na zagospodarowanie tego terenu. Ponadto z funduszu sołeckiego przeznaczono na budowę 30 tysięcy złotych. Podczas uroczystego otwarcia wicestarosta Piotr Fikus, przekazał w kopercie swój prywatny prezent, który - jak powiedział - ma służyć jako pomoc mieszkańcom Tuchomia na wyposażenie nowego obiektu.

- Drugi projekt polegał na tym, że Stowarzyszenie Kulturalno - Sportowe Vigo Tuchom wystąpiło o dotację do UP Fundation Fundacja Inicjowania Rozwoju. Warunkiem jej otrzymania było zebranie od prywatnych osób i przedsiębiorców minimum 1500 złotych, czyli 10 procent całej dotacji. Zebrano więcej niż wymagał projekt, bo 2830 złotych. Za te pieniądze mogliśmy zakupić trampolinę i siłownię Street Workout, którą również montowali mieszkańcy Tuchomia - powiedziała Iwona Gołębiewska, członkini KGW Tuchom.

- Jeżeli ludziom zależy na tym, aby coś stworzyć wspólnymi siłami, to Tuchom zawsze jest takim przykładem, że można to zrobić. Nie bez znaczenia była duża przychylność żukowskiego samorządu. Nasze prośby o zakup potrzebnych nam rzeczy w trakcie tworzenia placu zabaw, zawsze były spełniane - dodała nasza rozmówczyni.

"Przy okazji" uporządkowano też teren przy placu zabaw, przygotowano tam palenisko z kamieni polnych oraz ławki. Ten element zagospodarowania terenu mieszkańcy całkowicie zrobili własnym sumptem.

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w budowę mieszkańcom, którzy własnymi rękoma przyczynili się do powstanie tego miejsca. To dzięki wam w takim krótkim czasie udało się stworzyć miejsce przyjazne dzieciom i dorosłym. Mamy szczerą nadzieję, że będzie dobrze służyć mieszkańcom naszej wsi i stanie się naszą wizytówką. Każdy z nas powinien być dumny z tego, co wspólnymi siłami udało się stworzyć - powiedziała Dominika Klawikowska, członkini Rady Sołeckiej w Tuchomiu.

Podczas imprezy przeprowadzono akcję pomożemy Paulinie z Miszewa "Uchwycić Marzenia".

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.