Maturzyści rozpoczęli egzaminy dojrzałości

poniedziałek, 6 maja 2019 r., 11:44
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum

Młodzież kończąca w tym roku szkoły ponadgimnazjalne w poniedziałkowy poranek, punktualnie o godz. 9 rozpoczęła egzaminy maturalne. Najpierw absolwenci zmierzyli się z językiem polskim, we wtorek sprawdzą wiedzę z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Maturalny maraton potrwa do 25 maja.

W województwie pomorskim do egzaminów przystąpią 19.919 osoby, w tym jednak aż 3.778 zmierzy się z egzaminem po raz kolejny. W powiecie kartuskim maturę zdawać będzie 889 osób, z tego 761 po raz pierwszy, w tym dwie w starej formule.

W pierwszym dniu maratonu egzaminów dojrzałości młodzież zmierzy się z językiem polskim, w drugim natomiast z królową nauk - matematyką. W środę z kolei przystąpią do matury z języka angielskiego, a w czwartek z matematyki na poziomie rozszerzonym. W piątek odbędą się egzaminy z biologii oraz z wiedzy o społeczeństwie.

W poniedziałek, 13 maja abiturienci zmierzą się z chemią i informatyką, 14 maja z językiem niemieckim, 15 maja geografią i historią sztuki, 16 maja z językiem rosyjskim, zaś drugi tydzień maturalnych zmagań zakończy egzamin z języka francuskiego. Trzeci tydzień maratonu rozpocznie egzamin z fizyki i astronomii oraz historii, dzień później chętni zmierzą się z językiem hiszpańskim, a w środę 22 maja językiem włoskim i łemkowskim. Ostatni dzień tegorocznych matur to egzamin z wiedzy o tańcu, historii muzyki oraz języka mniejszości narodowych, w tym języka kaszubskiego. Ten ostatni będą zdawać 23 osoby.

Wśród języków obcych nowożytnych największą popularnością cieszy się tradycyjnie język angielski, na Pomorzu maturę z tego przedmiotu pisać będzie 15.882 osób, na drugim miejscu jest język niemiecki - na ten zdecydowały się 755 osób, 86 wybrały rosyjski, 36 - hiszpański, natomiast 33 francuski.

W województwie pomorskim do matury na poziomie podstawowym z matematyki w tym roku przystąpi aż 19.018, w tym aż 2.840 będzie pisać egzamin po raz kolejny (łącznie w nowej i starej formule). Do egzaminu matematycznego na poziomie rozszerzonym przystąpi z kolei 3.775 osób.

Największą popularnością wśród przedmiotów wybieranych dodatkowo na maturze cieszy się geografia. Na egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdecydowały się 3.797 osoby. Do matury z biologii na Pomorzu przystąpi 3.368 osoby, na chemię zdecydowało się z kolei 1.881 osób, a na fizykę na poziomie rozszerzonym 913. Maturę z historii zdawać będzie 1.229 osoby, a z wiedzy o społeczeństwie 1.214.

Prócz egzaminów pisemnych maturzyści mierzyć się będą też z ustnymi. Te potrwają do 25 maja. Egzaminy pisemne zaś do 23 maja. Wyniki matur poznamy 4 lipca.

Harmonogram egzaminów można znaleźć tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.