Manifestacja patriotyczna w szkole w Borkowie

poniedziałek, 6 maja 2019 r., 17:55
fot. nadesłane

"Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany: Niechaj żyje Król kochany!" Tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie wyśpiewali swój entuzjazm z narodzin Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej, zwany Wielkim. Akademię rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie przez społeczność szkolną Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie pod opieką Anny Formeli i przy muzycznej aranżacji Zyty Formeli przybliżyli zebranym te jasne chwile z polskich dziejów. Widownia entuzjastycznie włączyła się w spektakl śpiewem i żywiołowym falowaniem biało - czerwonymi chorągiewkami.

Dyrektor szkoły, Józef Belgrau, podsumowując to radosne wspomnienie tamtej epoki, podkreślił wagę Konstytucji 3 Maja dla Rzeczypospolitej i jej mieszkańców wystawionych na próbę nadchodzących ciężkich czasów niewoli i wynarodowienia.

"Sejm Wielki dał początek reformom: stworzył nowoczesną administrację, podjął starania na rzecz powstania nowej i skutecznej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji społeczeństwa. Konstytucja z 3 Maja wprowadzała Polskę do grona nowoczesnych oświeconych państw. Polska konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie".

Na koniec dyrektor życzył wszystkim "pogody i optymizmu na te dni majówki. Niech powiewające polskie flagi wzbudzają w was radość z tego co mamy i nadzieję na przyszłość."

Po głównej uroczystości, ale w radosnym i świątecznym nastroju, uhonorowani zostali uczniowie aktywni w bieżących konkursach szkolnych. Uczestnicy akcji "Odżywiamy się zdrowo" otrzymali kosze egzotycznych owoców. Zaś najlepsi z konkursu SKO otrzymali dyplomy i nagrody.

nadesłane/SP Borkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.