Podwykonawcy zawiesili prace na DW 211. Co dalej z inwestycją?

piątek, 10 maja 2019 r., 10:17

Prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej nr 211 na odcinku Kartuzy-Mojusz zostały zawieszone. Podwykonawcy zeszli z placu budowy, bo nie otrzymali zapłaty za wykonane prace. Wykonawca inwestycji firma Trakcja ma bowiem problemy finansowe. Rozwiązania sytuacji poszukuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Czy podwykonawca wróci na plac budowy?

Przebudowa około 15 km odcinka drogi wojewódzkiej relacji Kartuzy-Mojusz ruszyła wiosną ubiegłego roku. Jest to jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych szczególnie przez kierowców inwestycja. Tym bardziej kierowców zaniepokoił fakt, że od kilkunastu dni na placu budowy nie widać pracowników.

- Od ponad dwóch tygodni na odcinku z Kartuz do Łapalic nic się nie dzieje, mimo sprzyjających warunków atmosferycznych. Nikt tam nie pracuje, a co za tym idzie przedłuża się niekomfortowa sytuacja dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą wahadłowo - alarmuje jeden z naszych Czytelników.

Zawieszenie prac przy przebudowie drogi potwierdza szef Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

- Formalnie umowa trwa. Faktycznie nie widać pracujących ludzi na placu budowy, a to dlatego, że firma Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy, z którą zarząd dróg wojewódzkich ma podpisaną umowę ma problemy finansowe i nie zapłaciła podwykonawcom. Czynimy starania i rozmawiamy z firmą Trakcja. Jest wielce prawdopodobne, że zarząd dróg wojewódzkich bezpośrednio będzie regulował płatności dla podwykonawców - przyznaje Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

- Jeśli firma Trakcja nie zapłaci do wtorku podwykonawcom, to przystąpimy do rozmów z podwykonawcami i będziemy im płacić - dodaje.

Zgodnie z pierwotnym terminem, zmodernizowany trakt miał zostać oddany do użytku do 30 września br. Jak podaje szef ZDW w Gdańsku, w związku z problemami technicznymi, wykonawca już wcześniej złożył wniosek o przedłużenie terminu o dwa miesiące.

- Przez to, że prace w tej chwili nie są wykonywane, to wykonawca wypada z harmonogramu. To, że wykonawca nie płaci podwykonawcom, nie może być jednak przyczyną do aneksu terminowego i na pewno nie będzie. Przesunięcie terminu może nastąpić tylko i wyłącznie przez względy techniczne - zaznacza dyrektor Stachowiak.

- Mam nadzieję, że jeśli my zaczniemy płacić, firma Trakcja uporządkuje swoje problemy finansowe, to nadgoni prace, które teraz traci poprzez zawieszenie robót - podsumowuje Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Przypomnijmy, że zakres rozbudowy DW211 obejmuje m.in.: doprowadzenie drogi do parametrów klasy G, zwiększenie nośności drogi do 115 kN/oś, przebudowę skrzyżowań, budowę lub przebudowę obiektów inżynierskich, w tym przepustów i konstrukcji mostowych, wykonanie elementów uspokojenia ruchu drogowego, przebudowę lub budowę zatok autobusowych, chodników i ciągów pieszo-rowerowych, oświetlenia drogowego, usprawnienie systemu odwodnienia nawierzchni, przebudowę kolidującej infrastruktury technicznej oraz wykonanie docelowego oznakowania drogi.

Celem przedsięwzięcia jest usprawnienie przejazdu przez drogę wojewódzką nr 211.

- Poprzez modernizację DW 211 oczekuje się poprawy warunków komunikacji (podróży) oraz wzrost atrakcyjności i konkurencyjności powiatu kartuskiego. Redukcji ulegnie emisja spalin, spadną koszty eksploatacji pojazdów, zredukowana zostanie liczba wypadków, a także poprawi się komfort podróży oraz bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - zaznacza Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Całkowita wartość projektu to 93.330.455,54 zł, w tym 85 proc. środków ma pochodzić z dotacji unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość umowy na roboty budowlane to 83.540.055,64 zł. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy i AB Kauno Tiltai z Kowna na Litwie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.