Podziękowania, awanse i wyróżnienia dla kartuskich strażaków

poniedziałek, 13 maja 2019 r., 14:37
fot. AL

W poniedziałkowe południe kartuska brać strażacka spotkała się na Rynku w Kartuzach, by wspólnie świętować z okazji Dnia Strażaka. Tradycyjnie nie obyło się bez awansów, wyróżnień oraz słów wdzięczności i podziękowań dla strażaków za ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Choć święto patrona strażaków św. Floriana przypada 4 maja, kartuscy funkcjonariusze świętowali dopiero w poniedziałek. Uroczysta akademia odbyła się na kartuskim Rynku. Przybyło na nią wielu gości, między innymi: nadbryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, przedstawiciele władz samorządowych, czy służb współpracujących na co dzień ze strażakami.

Wszystkich powitał Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

- Szczególne słowa podziękowania kieruję do ochotniczych straży pożarnych oraz pracowników i funkcjonariuszy PSP za codzienną pracę, służbę i chęć pomagania innym. Jednocześnie chciałbym wszystkich zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami codzienna służba, a mieszkańcy naszego rejonu mogli czuć się bezpieczni. Szanowni strażacy, z okazji Dnia Strażaka składam wszystkim funkcjonariuszom, druhom i pracownikom cywilnym oraz weteranom pożarnictwa podziękowania za trudną, odpowiedzialną służbę - mówił bryg. Romuald Pituła, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

- Niechaj dzisiejsza uroczystość będzie powodem do waszej dumy i satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku strażackiej służby. Bycie strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie, zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności . To wy chronicie i ratujecie zdrowie i mienie, stoicie na straży ludzkich domostw, dobytku materialnego oraz spadku kulturalnego wielu pokoleń . Życzę wam przede wszystkim bezpiecznych powrotów z działań, dobrego zdrowia oraz satysfakcji z często niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej służby - podsumował.

Przybyli na uroczystość goście również nie szczędzili w kierunku strażaków słów uznania, podziękowań i wdzięczności za codzienny trud, za ratowanie życia i mienia ludzkiego, często narażając przy tym własne życie i zdrowie.

- To nie tylko zawód strażaka, ale misja,którą wypełniacie na co dzień. Bezinteresownie, odważnie niesiecie pomoc drugiemu człowiekowi. W imieniu mieszkańców powiatu kartuskiego chciałbym wam wszystkim podziękować za to, że możemy spać spokojnie. Za to, że w chwili zagrożenia możemy oczekiwać pomocy strażaków. To daje poczucie bezpieczeństwa. Tego wszystkiego nie byłoby bez waszego zaangażowania i profesjonalizmu. Życzę wam, aby wasza służba zawsze była dla was wyzwaniem i dumą - życzył starosta kartuski Bogdan Łapa.

Warto dodać, że funkcjonariusze PSP świętowali wspólnie ze strażakami-ochotnikami, na ręce których również trafiły liczne podziękowania i gratulacje. Szczególnie wyróżniono tych, którzy w danej gminie uczestniczyli w największej liczbie akcjach ratowniczo-gaśniczych w minionym roku.

Dzień Strażaka był też tradycyjnie doskonałą okazją do wyróżnienia i awansowania funkcjonariuszy oraz oficjalnego przekazania zakupionego w minionych miesiącach sprzętu pożarniczego.

Awanse, odznaczenie, wyróżnienia:

na stopień brygadiera:
mł. bryg. Janusz Kobiela

na stopień starszego kapitana:
kpt. Marek Pruszak

na stopień aspiranta sztabowego:
st. asp. Sławomir Joskowski
st. asp. Krzysztof Pobłocki

na stopień aspiranta:
mł. asp. Adam Skrzypkowski

na stopień młodszego ogniomistrza:
st. sekc. Mateusz Bela

na stopień ogniomistrza:
mł. ogn. Daniel Błonk
mł. ogn. Paweł Gawin
mł. ogn. Janusz Grotha
mł. ogn. Radosław Lipiński

na stopień starszego strażaka:
str. Joanna Krause
str. Robert Las

Brązową Odznaką "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" odznaczeni zostali:
st. kpt. Marek Szwaba
asp. sztab. Krzysztof Pobłocki

Nagrodą pieniężną przyznaną przez Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych nagrodzeni zostali:
bryg. Romuald Pituła
mł. bryg. Leszek Formela
mł. kpt. Adrian Kopczyński
st. ogn. Janusz Paczoska

Strażacy, którzy wzięli udział w największej liczbie zdarzeń: w 2018 roku:
Gmina Chmielno - dh Adam Klinkosz z OSP Chmielno - 84 akcje
Gmina Kartuzy  - dh Bartłomiej Kalkowski z OSP Dzierżążno - 89 akcje
Gmina Przodkowo - dh Tomasz Petryński z OSP Przodkowo i dh Marcin Mroszczyk z OSP Pomieczyno - 45 akcji
Gmina Somonino - dh Łukasz Puzdrowski z OSP Somonino - 85 akcji
Gmina Sierakowice - dh Karol Zwara z OSP Sierakowice - 131 akcji
Gmina Stężyca - dh Tomasz Serkowski z OSP Szymbark - 41 akcji
Gmina Sulęczyno - dh Andrzej Piechowski z OSP Sulęczyno - 58 akcji
Gmina Żukowo - dh Paweł Wroński z OSP Żukowo - 150 akcji

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.