Jak wybrać studio filmowe?

wtorek, 14 maja 2019 r., 09:31
fot. nadesłane

Rynek wideo rośnie w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. Dziś zapotrzebowanie na treści wideo jest tak duże, że produkcją zajmują się już nie tylko duże koncerny mediowe, realizujące wideo na zlecenie Klientów, ale równie często także bezpośrednio same przedsiębiorstwa, wykorzystujące wideo do własnych celów promocyjnych.

Wraz z popularyzacją wideo marketingu rośnie także świadomość odbiorców, a wraz z nimi osób zlecających realizację materiału wideo, którzy cały czas wymagają od swoich wykonawców coraz bardziej profesjonalnych realizacji. Niezależnie od tego, czy produkujesz filmy reklamowe, korporacyjne, czy testy produktów, nadejdzie w końcu ten moment kiedy będziesz musiał/a skorzystać z usług studia filmowego. Jak sprawdzić czy dane studio filmowe podoła Twoim wymaganiom? Jak znaleźć to możliwie najlepsze?

Oceń doświadczenie

Poszukiwanie studia filmowego zwykle zaczynamy od rozesłania maili po poleconych firmach lub tych, które udało nam się znaleźć w sieci. To początkowy etap selekcji. Już na tym poziomie możesz bowiem ocenić doświadczenie oferentów. Jak? Sprawdzając ich portfolio. Dotychczasowe realizacje mówią najwięcej o danej firmie. Szukaj firm, które realizują projekty podobne do Twojej wizji. Zobacz w jakich produkcjach dana firma czuje się najlepiej. Jest bowiem duża szansa, że studio filmowe, które na co dzień produkuje szkolenia online będzie w stanie nie tylko profesjonalnie zrealizować Twój kurs wideo, ale także podpowiedzieć Ci jak możesz zrobić go lepiej. Jeśli znajdziesz z daną firmą wspólny język, to nie bój się jej zaufać i czerpać z jej doświadczenia.

Powierzchnia studia

Nie bez znaczenia jest powierzchnia studia. Jest to jedna z niewielu rzeczy, której nie da się zastąpić. Jeśli chcesz nagrać swoje własne, raczej statyczne wystąpienie, w jednym kadrze np. kurs, to teoretycznie każde studio o rozmiarach 20-30 m2 powinno Ci wystarczyć. Natomiast, jeśli Twój materiał wideo ma być nagrywany w szerokim kadrze, a na ekranie chcesz zmieścić np. samochód, karuzelę, 10 zaproszonych gości, czy publiczność, planujesz realizację z kilku kamer, najazdy z góry, z przodu, z boku i kto wie co jeszcze, to potrzebne Ci studio o dużej powierzchni. Studio mniejsze niż 200 m3 może bowiem nie wystarczyć. Pamiętaj, że przy szerokim kadrze ważna będzie także wysokość studia, jak i powierzchnia pozostająca poza kadrem. Powierzchnia jaką mamy do dyspozycji w studiu przekłada się wprost na możliwości kadrowania ujęć. Odpowiednie doświetlenie planu i przestrzeń do wykorzystania dla operatorów są bowiem kluczowe do udanej realizacji.

Zaplecze sprzętowe

O tym można by napisać wiele. Każde studio będzie miało ulubiony przez siebie sprzęt, taki z którym dobrze im się pracuje. Nie warto tu rozpisywać się nad tym jakiej firmy kamera lub obiektyw będzie lepszy. Warto natomiast znać aktualne standardy i nie schodzić poniżej nich. Standardem jest dziś materiał nagrywany w jakości Full HD, rzadziej, choć coraz częściej w jakości 4K. Pytanie czy jest sens dopłacać za jakość 4K. Jeśli Twój film będzie głównie odtwarzany w mediach społecznościowych, na telefonach, tabletach, ekranach laptopów czy monitorów, jakości 4k nikt nie zauważy. Przy dużych realizacjach przyda się pewnie więcej niż 1 czy 2 kamery. Kran kamerowy, systemy stabilizacji obrazu montowane na operatorze, czy mobilne stanowisko operatorskie, to elementy, dzięki którym ujęcia będą atrakcyjne. Drugim bardzo ważnym elementem jest światło. Zwróć uwagę jak doświetlony jest plan. Ile lamp go oświetla i jaka jest ich moc? Czy oświetlenie jest profesjonalne, zainstalowane na stelażu? Czy można je konfigurować w szerokim zakresie? Czy też jest to raczej kilka zwykłych statywów rozstawionych wokół? Im bardziej profesjonalny system oświetlenia, tym większe możliwości, a to bezpośrednio przekłada się na finalną jakość Twojego wideo. Na koniec, standardem dziś jest także przenikanie się świata rzeczywistego z wirtualnym - animacji, grafiki nakładane na obraz to dziś rozwiązanie powszechne i często oczekiwane. Warto sprawdzić czy studio oferuje takie usługi w ramach produkcji wideo.

Green screen

Green screen, czyli zielone tło, przyda się przede wszystkim w produkcjach wykorzystujących wirtualne studia. Brzmi tajemniczo? Wirtualne studio to po prostu grafika 3d imitująca studio telewizyjne, która rzucona jest na tło za prezenterem. Rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w produkcji programów informacyjnych. Wirtualne studio mieć dowolny kształt i formę. By umieścić je za prezenterem musimy jednak wpierw wyciąć go z tła. Do tego właśnie służy zielony ekran zwany green screenem.

Prompter

Profesjonalny prompter jest dość rzadką funkcjonalnością w studiu, głównie ze względu na jego wysoka cenę, niemniej bardzo mocno usprawnia prezentację. Jest nieoceniony zwłaszcza przy prezentacjach opartych na długich monologach. Mniejsze studia zwykle wypożyczają prompter do konkretnych realizacji, na życzenie klientów. Wypożyczenie promptera wypłynie na wysokość finalnej ceny, zatem dobrze jest poszukać studia posiadającego swój własny prompter.

Źródło: https://studio.streamonline.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.