Pomieczyno. Szkoła otrzymała sztandar oraz nadano jej imię ks. Szymichowskiego

wtorek, 14 maja 2019 r., 18:23
fot. Longina Templin

Wtorkową uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Pomieczynie rozpoczęto mszą św. w miejscowym kościele, podczas której poświęcono sztandar. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do budynku szkoły. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej patronowi, po czym w sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości - nadanie imienia i wręczenie sztandaru.

W kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie odbyła się msza św. w intencji społeczności szkolnej. Celebrantem był ks. kanonik Henryk Zieliński, a koncelebrantem ks. Ireneusz Brzeziński. Podczas nabożeństwa został poświęcony sztandar szkoły.

Przed wejściem do szkoły odsłonięto tablice pamiątkową patrona ks. Bronisława Szymichowskiego, którą ufundowali strażacy OSP w Pomieczynie. Nowa tablicę poświęcił ks. kanonik Henryk Zieliński.

Dalsza część uroczystości odbyła się w hali gimnastycznej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych województwa pomorskiego, powiatu kartuskiego, przodkowskiej gminy, kuratorium, a także rodzice, nauczyciele, uczniowie, sołtysi, strażacy i przyjaciele szkoły.

Przewodniczący przodkowskiej rady Dariusz Toporek odczytał uchwałę rady o nadaniu szkole imienia ks. Bronisława Szymichowskiego, którą radni podjęli 19 lipca 2018 r. Uchwałę odebrała dyrektorka szkoły Violetta Karnowska. Ona też witając uczestników uroczystości, przedstawiła sylwetkę patrona szkoły.

Z bogatego i dramatycznego życiorysu warto przypomnieć kilka najważniejszych dat i wydarzeń. Ksiądz Bronisław Szymichowski był proboszczem parafii Pomieczyno w latach 1966 - 1990. W czasie wojny był członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Jako porucznik o pseudonimie "Rąb" pełnił funkcję komendanta gminy Chmielno. Po wkroczeniu wojsk sowieckich w marcu 1945 roku został aresztowany. Po długich i trudnych przesłuchaniach zesłano go na Syberię, gdzie pracował ponad siły w syberyjskich mrozach przy budowie stacji kolejowej i rozbudowie łagrów. Ten dzielny człowiek, oddany duszpasterz, wielki patriota dał się również poznać jako dobry gospodarz i przyjaciel dzieci.

- W styczniu 2018 roku rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły podjęli decyzję, żeby patronem szkoły został ks. Bronisław Szymichowski. Szkoła to instytucja, która wychowuje i kształtuje młodego człowieka. Dlatego jej patronem powinien być ktoś bliski, kto żyje w pamięci wielu mieszkańców. Nasz patron uczy nas, żebyśmy byli wierni najprostszym zasadom płynącym z głębi serca. Jego życie jest lekcją pracowitości, pokornej i oddanej służby, modlitwy i wielkiego poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę - powiedziała Violetta Karnowska, dyrektorka szkoły.

Uczniom przekazano nowy sztandar, którego fundatorami są rodzice, nauczyciele, sponsorzy oraz lokalna społeczność. Ten najbardziej uroczysty moment zakończyła ceremonia ślubowania.

Po raz pierwszy został oficjalnie odśpiewany hymn szkoły. Autorem tekstu i muzyki jest Jerzy Stachurski.

Część artystyczną w wykonaniu uczniów przygotowała nauczycielka Maria Krauza, a o dekorację zadbała Anna Kąkol.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.