Wkrótce rozpoczną się prace nad projektem "kartuskiego bajpasu"

środa, 15 maja 2019 r., 13:18
fot. archiwum

Prawie milion złotych kosztować będzie przygotowanie koncepcji rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234, czyli tzw. kartuskiego bajpasu, który będzie stanowił kolejową trasę objazdową z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę na czas prac związanych z elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia - Kościerzyna - Maksymilianowo. Umowa na projekt ma zostać podpisana w środę po południu.

"Bajpas kartuski" ma być kolejową trasą objazdową z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Odcinek ma powstać powstać do końca 2021 roku ze względu na przygotowywaną przez PLK elektryfikację i budowę drugiego toru na linii 201 linii Gdynia - Kościerzyna - Maksymilianowo. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny, rozwijany od ponad 3 lat na linii PKM, mógł zostać nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

Przypomnijmy, że aby zminimalizować związane z tym utrudnienia dla pasażerów korzystających z kolejowych połączeń pomiędzy Kaszubami a Trójmiastem powstał pomysł reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz i wykorzystania jej jako kolejowego objazdu na czas modernizacji linii 201. Dzięki tzw. "bajpasowi kartuskiemu i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy Kaszub będą mieli zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. Aby wyrazić poparcie dla tej inicjatywy, przed rokiem, 13 maja 2018 r., zorganizowano próbny przejazd z Gdańska Kokoszek przez Starą Piłę do Kartuz, a w stolicy Kaszub podpisano list intencyjny w tej sprawie. Wówczas marszałek Mieczysław Struk już w maju zobowiązał się do odbudowy liczącego 1,5 km odcinka z Kokoszek do Kiełpinka. Dzięki nawiązaniu współpracy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. postanowiły zmodernizować linię z Glincza do Gdańska Kokoszki. Szacowana wartość inwestycji to 110 mln zł. W jej ramach zmodernizowanych zostanie ok. 16 km toru kolejowego oraz perony dla podróżnych.

- Prace przy "bajpasie kartuskim" będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 kilometrów istniejącej linii Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo - Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek - Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM SA przy współpracy z miastem Gdańsk) - informuje Urząd Marszałkowski.

Przygotowywana na zlecenie PKM SA koncepcja "Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej", dotyczy fragmentu, za który odpowiedzialny jest właśnie samorząd województwa pomorskiego. Koncepcja ma zawierać minimum dwa alternatywne warianty realizacji tej inwestycji.

- Dokumentacja uwzględniać ma m.in. analizę możliwych wariantów wyjścia z linii kolejowej nr 248 (PKM), wskazanie optymalnej lokalizacji dla przystanku Gdańsk Karczemki oraz niezbędnych obiektów inżynierskich. Powstanie też projekt infrastruktury towarzyszącej przystankowi Gdańsk Karczemki, w tym m.in.: drogi dojazdowej, ścieżki rowerowej, ciągów pieszych parkingu i zatoki autobusowej, których realizacja - podobnie jak w przypadku tego typu infrastruktury towarzyszącej na całej linii PKM - będzie po stronie Miasta Gdańska - informuje Emilia Stawikowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Wykonawca koncepcji będzie miał około pół roku na jej przygotowanie. Później PKM SA dokona wyboru najlepszego wariantu całej inwestycji do realizacji.

Umowa na realizację inwestycji ma zostać podpisania w środę o godz. 14 w Gdańsku. Jej sygnatariuszami będą PKM SA oraz konsorcjum firm: Infra - Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i EnviRail Sp. z o.o., które wygrało ogłoszony przez samorządową spółkę przetarg składając najkorzystniejszą ofertę na kwotę 977,85 tys. zł.

Warto zaznaczyć, że początkowo, zgodnie z szacunkową wyceną, PKM SA przeznaczyła na realizację tego zamówienia 598,6 tys. zł, ale samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk zgodziły się na zwiększenie wspólnego finansowania przygotowania koncepcji. Dzięki temu możliwe było rozstrzygnięcie przetargu. W związku z owocną współpracą przy podpisaniu umowy obecni będą marszałek Mieczysław Struk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Oprac. MD-Z
Info: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.