Jubileuszowa 20. Powiatowa Pielgrzymka Strażaków do Królowej Kaszub

niedziela, 19 maja 2019 r., 13:09
fot. AL

W niedzielę już po raz 20. strażacy wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Tradycyjnie wzięli w niej udział druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kartuskiego oraz funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. - Wasza obecność w lokalnej społeczności jest znakiem Bożej troski o potrzebującego człowieka. Dziękujemy wam za tę służbę - podkreślał ks. Ryszard Różycki.

W ich dorocznej pielgrzymce towarzyszyli im również przedstawiciele władz samorządowych, ich rodziny oraz przyjaciele.

- Nasze dzisiejsze majowe spotkanie to już 20. Powiatowa Pielgrzymka Strażaków powiatu kartuskiego, członków tej humanitarnej organizacji, u stóp Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Jest to okazja do wspólnej modlitwy kaszubskich strażaków, ich rodzin, przyjaciów i władz samorządowych u Twego Tronu w Sianowie. Pragniemy po raz kolejny zawierzyć Tobie swoją służbę, aby jeszcze lepiej realizować dobrowolnie przyjęte na siebie obowiązki, ratując zagrożone zdrowie, życie ludzkie, mienie i środowisko - podkreślał Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach, dh Edmund Kwidziński.

- Jedno zapewniam, że posługa jaką sprawujemy na rzecz społeczeństwa powiatu kartuskiego jest zawsze zgodna z naszym sumieniem i nauką społeczną kościoła - dodawał.

Mszy świętej przewodniczył kapelan powiatowy strażaków ks. dr Ryszard Różycki, który w wygłoszonej homilii podkreślał, że strażacy są doskonałym przykładem realizacji przykazania miłości - bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

- Dzisiaj w Sianowie gromadzi się pielgrzymka strażaków-ochotników z terenu powiatu kartuskiego. Chcemy podziękować im za ten szczególny dar miłości, szczególne działanie dla drugiego, pokrzywdzonego człowieka. Ta swoista strażacka służba znajduje swój niedościgniony wzór w miłości samego Boga. Patrząc na Chrystusa wszyscy możemy uczyć się miłości, służby. Możemy uczyć się bycia dla, bycia bezinteresownego dla drugiego człowieka. Ta gotowość do działania, umiejętność zaangażowania się, poświęcenia się to doskonały przykład miłości do bliźniego - mówił ks. Ryszard Różycki.

- Strażak nie raz spiesząc z pomocą ryzykuje własne zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet własne życie. Dzisiaj dziękujemy wam za to wszystko. Prosimy też Boga, by za przyczyną Sianowskiej Pani błogosławił wam. Wasza obecność w lokalnej społeczności jest znakiem Bożej troski o potrzebującego człowieka. Dziękujemy wam za tę służbę - podsumował.

Po nabożeństwie strażacy tradycyjnie zapalili znicze na grobie ks. Waldemara Piepiórki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.