Koszykarki BAT-u zdobyły srebro i na Mistrzostwach Polski U-16 w Sierakowicach

niedziela, 19 maja 2019 r., 21:41

Niesamowite emocje towarzyszyły finałowemu meczowi Mistrzostw Polski w Koszykówce U-16, który w niedzielę rozegrano w Sierakowicach. Po wspaniałej walce gospodynie - drużyna BAT-u Kartuzy przegrała spotkanie w dramatycznych okolicznościach. Przeciwniczki z Gorzowa Wielkopolskiego wygrały jednym punktem, który zdobyły w ostatniej sekundzie rozgrywki.

Sierakowice były tegorocznym gospodarzem jednej z najważniejszych imprez koszykarskich w kraju. Mistrzostwa Polski rozpoczęły się 15 maja. Mecze rozgrywano przez pięć dni. Powiat kartuski miał swoją mocną reprezentację - drużynę UKS BAT Kartuzy. Dziewczęta wyszły z grupy, wygrały półfinał w starciu z drużyną Lidera Szwarzędz i stanęły do walki o złoto z zespołem Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski. Jak na finał przystało, od początku niedzielnego spotkania obie drużyny reprezentowały bardzo wysoki poziom. Pierwsza kwarta należała do zespołu z Gorzowa, ale już do przerwie gospodynie nadrobiły i zyskały prowadzenie. Druga część meczu była bardzo wyrównana i dała kibicom olbrzymi zastrzyk emocji. Zawodniczki BAT-u na niewiele przed końcem prowadziły 71:65. Jednak niespełna minutę przed końcem, po faulach Wanesy Furman i Agaty Makurat, Maja Kozłowska wykorzystała trzy z czterech rzutów osobistych. W kolejnej akcji, Furman nie trafiła, a gorzowianki wyprowadziły kontrę, którą dokończyła Daria Rezińska. Na 10 sekund przed zakończeniem meczu było 71:70. Końcówka przebiegła wręcz dramatycznie. Piłka była w rękach drużyny z Kartuz, jednak, przez nerwowe wyprowadzenie, podanie do Makurat przechwyciły przeciwniczki. Dosłownie ułamkach ostatniej sekundy Julita Michniewicz zdobyła punkty dające ostatecznie zwycięstwo Enei. Na trybunach zapadła cisza. Zawodniczki Batu były zrozpaczone wynikiem. Kibice podziękowali gospodyniom za grę owacjami na stojąco.

Podkreślić należy, że koszykarki BAT osiągnęły olbrzymi sukces - mają dopiero 15-lat i były rok młodsze od swoich przeciwniczek, więc srebro Mistrzostw Polski było świetnym wynikiem. Po zakończeniu rozgrywek nagrodzono zwycięzców i nalepsze zawodniczki. Na najniższym stopniu podium stanął UKS Lider Swarzędz, który w meczu o brąz pokonał KKS Olsztyn. Wśród nagrodzonych zawodniczek znalazły się Agata Makurat (pierwsza piątka i najlepiej rzucająca za trzy), Cyntia Formela (pierwsza piątka) i Agata Gilmajster (najlepsza zawodniczka z Pomorza).