Burze nad Kaszubami - wydano ostrzeżenia

poniedziałek, 20 maja 2019 r., 13:50
fot. internet/rzut ze strony pogodynka.pl

Poniedziałkowe popołudnie nad Kaszubami zapowiada się bardzo burzliwe. W związku z prognozami wydano ostrzeżenia I stopnia m.in. dla całego województwa pomorskiego.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h, a miejscami również grad.

- Poniedziałek zapowiada się jako kulminacyjny dzień burzowej aury. Do Polski od południowego zachodu powoli wkracza Niż Axel, który zapewniał nam w ostatnich dniach burze. Jego obecność nad naszym krajem poprawi i tak już dobre warunki konwekcyjne. Szczególnie niebezpiecznie będzie na północnym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie pojawić się mogą dość duże układy wielokomórkowe, oraz liczne, gwałtowne burze, stwarzające ryzyko powodzi błyskawicznych, szkód wiatrowych i gradowych, oraz przynajmniej jednego przypadku tornada - informuje z kolei Sieć Obserwatorów Burz.

W związku z prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia. Zgodnie z jego treścią, przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

- Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy w komunikacie z ostrzeżeniem.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.