Pępowo. Nietypowa termomodernizacja budynku szkoły zmierza do finału

wtorek, 21 maja 2019 r., 13:01
fot. Longina Templin

Budynek, w którym mieści dzisiaj podstawówka, liczy sobie ponad 150 lat. Szkoła jest tam od 1966 roku. Zajmowała ona tylko parter, a na piętrze były mieszkania. Cały budynek był ostatni raz remontowany w 1989 roku. Wykonywane w tej chwili ocieplanie dotyczy tylko starej części obiektu. Ze względu na historyczny charakter budynku oraz fakt, że podlega on konserwatorowi, nie było możliwe ocieplenie ścian z zewnątrz. Zastosowano więc izolację ścian od wewnątrz.

Do tej pory budynek szkoły w Pępowie zasilany był przez kotły na paliwo stałe opalane węglem. Zastosowane nowe rozwiązanie charakteryzuje się niskim oddziaływaniem na środowisko naturalne.

- Gdy na dworze było minus 15 stopni, to pomimo, że ogrzewaliśmy non stop, wewnątrz potrafiło być zimno. Ciepło "uciekało" przez mury, zwłaszcza na pierwszym piętrze. Kaloryfery mieliśmy jeszcze żeliwne z lat 80. Rocznie spalaliśmy do 60 ton węgla, przyczyniając się znacznie do zanieczyszczania powietrza w Pępowie. Zastosowane nowe technologie przyczynią się również do obniżenia kosztów ogrzewania - stwierdził Ryszard Peek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pępowie.

- System gazowy absorpcyjny pomp ciepła zastosowany w Pępowie składa się z czterech gazowych pomp ciepła, pozyskujący ciepło z gruntu za pomocą specjalnego wymiennika zainstalowanego w gruncie, w którym krąży niezamarzający płyn. W tym celu wykonano 13 odwiertów każdy o głębokości 99 m. Instalacja posiada również dodatkowy kocioł gazowy stanowiący rezerwę ciepła dla budynku - wyjaśniała Justyna Fiedorowicz, specjalista ds. energii odnawialnej w UG w Żukowie.

Poza wymianą źródła ciepła modernizacja obejmowała również modernizację instalacji centralnego ogrzewania, w tym wymianę grzejników, montaż zaworów termostatycznych oraz zaizolowanie przewodów, modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej, wymianę baterii umywalkowych, zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz izolację przewodów. Ponadto wymieniono dotychczasowe oprawy oświetleniowe na energooszczędne ledowe.

Ocieplono też ściany zewnętrzne, wymieniono okna i drzwi na szczelniejsze i wykonano wentylację na sali gimnastycznej.

- Prace związane z modernizacją systemu docieplenia szkoły mają się już ku końcowi. Wymieniane są jeszcze liczniki gazowe i elektryczne, czekamy na podłączenie całego systemu i dokonania rozruchu. To powinno nastąpić do końca tego tygodnia. Wszystkie sale lekcyjne, w których były przeprowadzane prace zostały wymalowane. Sprzątany jest gabinet dyrektora i sekretariat - powiedział Ryszard Peek, dyrektor szkoły.

Wykonawcą prac była firma PUH Ekosun z Koszalina. Koszt przedsięwzięcia to około 1 mln 200 tys. zł. Projekt współfinansowany jest ze środków RPO woj. pomorskiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.