Wojewódzki sprawdzian wiedzy o Kaszubach w Szkole w Borkowie

wtorek, 21 maja 2019 r., 13:22
fot. nadesłane

"Niedźwiedź pod zielonym dębem" - w jakim kaszubskim mieście króluje? Na to i dziesiątki innych pytań odpowiedź znali uczniowie z 6 pomorskich powiatów, którzy przyjechali do Borkowa na IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach "Kaszubski Wiec". Największy dystans w drodze na konkurs pokonali uczniowie i nauczyciele z Brzeźna Szlacheckiego, spod Miastka.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie po raz czwarty zorganizowała tę cieszącą się dużą popularnością edukacyjną imprezę. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i autorem skryptów pomocniczych jest Józef Belgrau, dyrektor borkowskiej szkoły.

57 uczniów z 21 szkół spotkało się w finale "Kaszubskiego Wiecu". W teście pisemnym komisja, pod przewodnictwem Danuty Pioch, wyłoniła 8 laureatów, którzy w ustnym quizie walczyli o najlepsze miejsca. Poziom wiedzy był na tyle wysoki, że konieczna była dogrywka.

Uczestnicy wyjaśnili znaczenie słowa "bliza", wiedzieli, co mieści się w Nadolu, a nawet znali odpowiedź na pytanie, w którym roku Bolesław Krzywousty włączył Pomorze Gdańskie do krakowskiej dzielnicy senioralnej. Pytania do części ustnej przygotowała prof. Monika Mazurek z Uniwersytetu Gdańskiego. Quiz poprowadziła Elżbieta Pryczkowska, znana na Kaszubach regionalistka. W organizację konkursu czynnie zaangażowali się nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi i administracji borkowskiej szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrodą główną już tradycyjnie był tablet. Najlepszymi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miszewie, Szkoły "Prymus" w Kościerzynie i Szkoły Podstawowej w Gowidlinie. Najwyższy wynik w teście pisemnym uzyskała uczennica ze Szkoły "Fregata" w Oliwie.

Patronat nad konkursem objęli: dr Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty, Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo i prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

Nagrody ufundowali: burmistrz gminy Żukowo, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie i OKiS Żukowo.

nadesłane/SP Borkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.