Podpisano umowę na dofinansowanie budowy kartuskiego hospicjum Caritas

wtorek, 21 maja 2019 r., 15:15
fot. MD-Z

Najpóźniej w lipcu 2023 roku w Kartuzach rozpocznie działalność hospicjum stacjonarne Caritas. Realizację tej tak ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji rozpoczęto już w ubiegłym roku, teraz jednak prace mogą ruszyć pełną parą, gdyż połowę kosztów budowy pokryją samorządy powiatu kartuskiego.

We wtorek w południe na plebanii parafii pw. św. Wojciecha przedstawiciele samorządów powiatu kartuskiego na czele ze starostą Bogdanem Łapą podpisali umowę w sprawie dofinansowania budowy hospicjum.

- Ogromnie cieszy mnie fakt, że finalizujemy dzisiaj tak ważną dla mieszkańców powiatu kartuskiego inicjatywę. Po wielu latach starań, rozmów i spotkań możemy powiedzieć, że uczestniczymy w historycznej chwili - podkreślał starosta Bogdan Łapa.

Pomysłodawcą budowy hospicjum jest ks. dr Marek Trybowski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kartuzach oraz dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas, które od 2010 r. prowadzi hospicjum domowe. Idea budowy stacjonarnej placówki zrodziła się kilka lat temu.

- Działalność hospicjum domowego uświadomiła i utwierdziła księdza Marka w przekonaniu jak wielka jest potrzeba stworzenia stacjonarnej placówki, gdzie chorzy i ich rodziny otrzymają całodobową pomoc specjalistyczną leczenia bólu, wsparcie duchowe i psychiczne. Dzięki determinacji i niestrudzonym działaniom księdza dzisiaj podpisujemy umowę na dofinansowanie tej inwestycji -zaznaczał starosta.

Samorządy będą partycypować w połowie kosztów budowy hospicjum. Powiat kartuski dofinansuje zadanie kwotą 1,6 mln złotych. Gminy Kartuzy i Żukowo wesprą inicjatywę środkami w wysokości 2,4 mln złotych każda, gmina Sierakowice - 1,68 mln zł, Stężyca - 1 mln zł, Somonino - 920 tys. zł, Przodkowo - 800 tys., Chmielno - 700 tys. zł, a Sulęczyno 520 tys. zł.

- Chciałbym podziękować panu staroście oraz samorządom gmin za udzielone wsparcie. Mieliśmy olbrzymi odcinek drogi do pokonania, ale zawsze szliśmy do przodu. W ubiegłym roku pytałem "Czy uda się podjąć tego dzieła?" , wówczas przewodniczący rady powiatu Mieczysław Woźniak powiedział, że nie ma pytania czy, tylko kiedy. Wspólnie z ówczesną starostą Janiną Kwiecień udowodnili mi, że się da - mówił ks. Marek Trybowski.

- W tej chwili udało nam się już postawić fundamenty. Ta część zadania kosztowała nas już około dwóch milionów złotych. Część to pomoc od samorządów, część od firm z naszego powiatu, a część od ludzi. Budowę finansujemy też ze środków, które otrzymujemy m.in. z jednego procenta, ze zbiórek podczas Pól Nadziei i innych akcji. Mimo iż część z nich przeznaczamy na funkcjonowanie hospicjum domowego, to udawało nam się zawsze coś przyoszczędzić na budowę stacjonarnego. Coraz częściej podczas ślubów i pogrzebów organizowane są zbiórki, z których dochód przeznaczamy jest na dzieło budowy. W nasze akcje angażuje się kilkaset osób - mamy około 300 akcyjnych wolontariuszy. To wszystko pokazuje zaangażowanie naszego społeczeństwa - podkreślał kapłan.

Pacjentami hospicjum domowego obecnie opiekuje się pięciu lekarzy, dziesięć pielęgniarek, fizjoterapeuta, psycholog i kapelan. Ksiądz Trybowski podziękował też Krystynie Herzberg, która kieruje wolontariatem przy hospicjum oraz ks. Łukaszowi Delewskiemu za pomoc w prowadzeniu placówki.

Przypomnijmy, że pierwszy list intencyjny w sprawie budowy hospicjum stacjonarnego został podpisany przez wójtów, burmistrzów, starostę kartuskiego oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i posła Stanisława Lamczyka 13 sierpnia 2014 r. Strony wówczas zadeklarowały partycypację we wszystkich kosztach projektu budowy hospicjum wraz z wkładem własnym do projektu unijnego bądź norweskiego. Wkrótce okazało się jednak, że minął termin na możliwość skorzystania z tego typu wsparcia. Konieczne więc było szukanie innych źródeł wsparcia. W 2015 roku samorządy powiatu kartuskiego dofinansowały projekt wykonawczy budowy hospicjum stacjonarnego.

W latach 2016-2018 ksiądz Marek prowadził rozmowy z różnymi instytucjami szukając funduszy na rozpoczęcie budowy. Otrzymał wiele deklaracji słownych o wsparciu budowy, które ostatecznie nie zostały zrealizowane. W kwietniu ubiegłego roku przedstawiciele władz samorządowych i przedsiębiorcy podpisali Akt Powołania Komitetu Wsparcia Budowy Hospicjum Stacjonarnego w Kartuzach. Jego członkowie zobowiązali się do podjęcia działań, które pomogą w zebraniu środków na ten cel.

W ubiegłym roku zorganizowano kilka spotkań skarbników gmin i powiatu. W ich trakcie omawiano możliwości wparcia budowy hospicjum ze środków samorządowych bez innych dofinansowań. Jak najszybsze rozpoczęcie robót było konieczne ze względu na zbliżające się wygaśniecie pozwolenia na budowę. Pod koniec 2018 roku powiat kartuski i gmina Przodkowo przekazała pierwszą dotację na budowę fundamentów hospicjum.

Deklarację współfinansowania budowy przypieczętował list intencyjny podpisany 30 listopada 2018 roku. Podpisali się pod nim wszyscy włodarze gmin powiatu, przewodniczący rad gmin wraz z samorządem powiatu kartuskiego podpisali list intencyjny. Zlecenie realizacji tej inwestycji przyjął na siebie samorząd Powiatu Kartuskiego. Ostatecznie zdecydowano o współfinansowaniu połowy kosztów budowy w kwocie ponad 12 mln zł. Inwestycja ta została zaplanowana do dofinansowania w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kartuskiego i w Wieloletnim Programie Współpracy Powiatu Kartuskiego z organizacjami pozarządowymi na lata 2019-2022.

Realizację inwestycji planuje się zakończyć w grudniu 2022 r., a uruchomienie hospicjum najpóźniej do lipca 2023 r. W środę odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.