Wmurowano akt erekcyjny w fundamenty hospicjum Caritas w Kartuzach

środa, 22 maja 2019 r., 16:36
fot. MD-Z

W środowe popołudnie w Kartuzach odbyła się wyjątkowa uroczystość - wmurowano akt erekcyjny w mury powstającego hospicjum stacjonarnego Caritas. Placówka ma powstać do końca 2022 roku, a jej uruchomienie planuje się najpóźniej w lipcu 2023 r. Koszt inwestycji to ponad 24 mln złotych, połowę jej kosztów pokryją samorządy powiatu kartuskiego.

"Pomni swoich obowiązków przed Bogiem, narodem i historią, sprawując z nadania pańskiego i obywateli najjaśniejszej Rzeczpospolitej swoje mandaty, pragnąc zadośćuczynić zobowiązaniom wobec tych z nas, którzy dotąd jeszcze pozostają w potrzebie - chorych i cierpiących, tak na ciele jak i na duszy, wobec zgromadzonych przedstawicieli narodu i kościoła, w siódmym roku posługi na Stolicy Piotrowej papieża Franciszka, w czasie, gdy prezydentem RP jest Andrzej Duda, wojewodą pomorskim Dariusz Drelich, a marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysław Struk, 22 maja roku pańskiego 2019, dzięki wspólnemu działaniu kościoła, państwa, samorządu terytorialnego i ludzi dobrej woli, inicjujemy budowę kartuskiego hospicjum stacjonarnego centrum Caritas, którego pan Łukasz Smul jest projektantem, Elwoz sp. Z o.o. głównym wykonawcą a fundamenty błogosławi dziś uroczyście biskup Ryszard Kasyna" - akt erekcyjny o takiej treści wmurowano w środowe popołudnie w mury powstającego przy ul. Leśnej w Kartuzach hospicjum stacjonarnego kartuskiego centrum Caritas. Dzieło powstaje z inicjatywy ks. Marka Trybowskiego przy wsparciu lokalnych samorządów, przedsiębiorstw oraz samych mieszkańców powiatu kartuskiego.

Uroczystość wmurowania aktu, na którą przybyli przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy, poprzedziła msza św. Sprawowana przez bpa Ryszarda Kasynę. Po niej wszyscy uczestnicy wydarzenia zebrali się na placu budowy. W trakcie uroczystości ks. Marek Trybowski skierował podziękowania wszystkim zaangażowanym w budowę hospicjum stacjonarnego i funkcjonowanie domowego.

- Hospicjum, które wznosimy powstaje jako owoc hospicjum domowego, które istnieje w naszym powiecie od wielu lat. Fundamenty pod nie podłożyła doktor Katarzyna Buława, która skupiła wokół siebie ludzi zatroskanych o chorego człowieka - doktor Teresę Karczewską, pielęgniarki - Lucynę Jelińską, Ewę Miotk i Beatę Trepczyk, które przez długi czas jako wolontariuszki świadczyły pomoc chorym i ich rodzinom - mówił ks. Marek Trybowski.

Jak podkreślił, od 2011 roku hospicjum działa przy kartuskim centrum Caritas przy parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Wówczas udało się uzyskać pierwszy kontrakt NFZ, a inicjatywa zaczęła się rozwijać. Obecnie prócz wyżej wspomnianych, w hospicjum pracują też lekarze - Agnieszka Gorzewska, Magdalena Roszkowska-Syldatk, Paweł Mroziński oraz pielęgniarki - Mirosława Bela, Judyta Dejk, Beata Formela, Edyta Hasse, Genowefa Gruchała, Honorata Jankowska, Beata Klosskowska (fizjoterapeutka), Joanna Trojanowska-Stolc - psychoonokolog. Wspierają ich wolontariusze - Marzena Misiurska, Elżbieta Serkowska, Barbara Kuszel-Szymichowska, Aleksandra Lenz oraz Stefania Brylowska, która czuwa nad stroną administracyjną hospicjum.

- Jestem ogromnie wdzięczny za państwa trud i zaangażowanie. Doskonale zdaję sobie sprawę, że bez państwa pracy nie byłoby mowy o pomaganiu chorym. Jesteście wspaniałym zespołem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że mogliśmy się spotkać i współpracujemy. Wszyscy wiemy, że chorych jest coraz więcej i czasami ta praca wymaga wielkiego zaangażowania i wielu wyzwań. Liczę na to, że wraz z murami tego obiektu wzrósł nasz zespół - podkreślał ks. Marek Trybowski.

Głos zabrał też biskup Ryszard Kasyna.

- Można powiedzieć, że świat, w którym żyjemy głośno mówi o zdrowiu, promuje piękno, sukces. To skądinąd piękne wartości, ale mało mówi się o cierpieniu, o sferze życia, która jest trudna dla każdego z nas. Dlatego hospicjum, jak się często mówi, to życie. To piękne życie, mimo tego, że trudne. To miłość, która ma szansę dotknąć - zarówno ta ofiarowana, jak i przyjmowana - podkreślał bp. Ryszard Kasyna.

Wsparcie inicjatywy obiecał też marszałek Mieczysław Struk. W swoim wystąpieniu wyraził podziw dla ks. Marka Trybowskiego.

- Podziwiam księdza Marka, który nie bacząc na własne ułomności, potrafi się zaangażować całym sobą w ten wielki projekt. Jestem przekonany, że ksiądz dyrektor doprowadzi do tego, że powstanie na tym placu hospicjum, przyciągnie wielu ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli pracować na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Każdy z nas może się znaleźć w gronie osób, które będą jej potrzebować. Jestem pewny, że samorządy, firmy i mój urząd będą mogły dołożyć cegiełkę do tego dzieła - podkreślał Mieczysław Struk.

W imieniu samorządowców powiatu kartuskiego wypowiedział się starosta Bogdan Łapa.

- Ta inwestycja nie jest realizowana ze środków unijnych ani z budżetu państwa. Jest realizowana z budżetów powiatu i ośmiu gmin powiatu kartuskiego. Mamy wiele istotnych wydatków, ale ta budowa, tego miejsca, domu dla osób nieuleczalnie chorych, tych, które wymagają pomocy farmakologicznej, leczniczej, ale też wsparcia duchowego i otuchy na ostatnie dni. Jesteśmy przekonani, że to miejsce będzie owocowało tym, że tym, którzy tu trafią będzie bliższa droga do Boga. Dziękuję księdzu Markowi za jego determinację, oddanie, przejechane kilometry w propagowaniu tej idei - mówił starosta.

Przypomnijmy, że samorządy będą partycypować w połowie kosztów budowy hospicjum. Powiat kartuski dofinansuje zadanie kwotą 1,6 mln złotych. Gminy Kartuzy i Żukowo wesprą inicjatywę środkami w wysokości 2,4 mln złotych każda, gmina Sierakowice - 1,68 mln zł, Stężyca - 1 mln zł, Somonino - 920 tys. zł, Przodkowo - 800 tys., Chmielno - 700 tys. zł, a Sulęczyno 520 tys. zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.