Utrata zęba - co dalej?

czwartek, 23 maja 2019 r., 09:45
fot. nadesłane

Ząb można utracić na różne sposoby - poprzez działanie choroby, upadek, uderzenie. Niezależnie od sposobu, najbardziej istotny jest efekt - utracony ząb, który należy zrekonstruować lub zastąpić.

Stomatolog, niezależnie od specjalizacji, potwierdzi fakt, iż konieczna jest opieka nad wszystkimi ubytkami - także nad tymi, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne.

Gabinet stomatologiczny E.B. Cenker specjalizuje się we wstawianiu i rekonstrukcji zębów - między innymi za pomocą implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem protetycznym, które z czystym sumieniem może polecić każdy dentysta. Dowiedz się, jakie są konsekwencje utraty zęba i dlaczego jak najszybciej warto jest go zrekonstruować.

Konsekwencje utraty zęba

Utracony ząb niesie za sobą szereg konsekwencji - zdrowotnych, estetycznych i psychicznych. Najważniejsze z nich są konsekwencje zdrowotne - ważność pozostałych jest subiektywna. Mimo wszystko, zawsze warto jest wykonać wstawianie zębów brakujących. Wstawianie zębów powinno odbyć się jak najszybciej po ich utracie.

Jedną z najważniejszych konsekwencji utraty zęba jest zanikanie tkanki kostnej oraz przemieszczanie pozostałych zębów. Zęby, które tracą oparcie, zaczynają się pochylać w stronę ubytku. Pacjent, który posiada ubytek w zębach, może zmagać się z chronicznymi bólami głowy, pojawianiem się szpar między zębami; ostatecznie może dojść nawet do utraty stabilności pozostałych zębów i ich wypadnięcia.

Brak zęba może przełożyć się na problemy z trawieniem. Zęby służą między innymi do żucia pokarmów, co, w przypadku posiadania ubytku, wyklucza część posiłków z diety. Dodatkowo, ubytki sprawiają, że pokarm nie jest dobrze rozgryziony, przez co kawałki jedzenia trafiające do żołądka są większe. Takie kawałki są trudniejsze do przetrawienia.

Brak zębów przekłada się również na zmianę rysów twarzy, gorsza samoocenę, a także zwiększa szanse na pojawienie się paradontozy.

Co zrobić po utracie zęba?

Po utracie zęba konieczne jest zastąpienie go nowym, opcjonalnie warto jest też podjąć próbę rekonstrukcji. Protetyka oferuje nowoczesne rozwiązania, które są w stanie rozwiązać problem bezzębia niezależnie od skali. Protetyka stomatologiczna zawiera w sobie takie rozwiązania jak: korony protetyczne, mosty protetyczne, implanty stomatologiczne.

Korony protetyczne stosuje się w momencie, kiedy doszło do częściowej utraty zęba. Zastosowane korony protetycznej pozwala przywrócić funkcje zęba. Może się jednak zdarzyć, że skala zniszczenia zęba nie pozwoli na jego rekonstrukcję - wówczas najlepszym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne.

Zastosowanie implantów wiąże się z całkowitym oczyszczeniem zębodołu - w miejsce korzenia zęba wszczepia się implant stomatologiczny, który stanowi podstawę do dalszego leczenia protetycznego. Na implant mocuje się koronę protetyczną, stanowiącą zastępstwo dla naturalnego zęba. Korony protetyczne są wykonywane z wytrzymałych materiałów, dodatkowo oferujących wysoki poziom estetyki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.