Jest odpowiedź starosty i marszałka ws. ronda w Kiełpinie

czwartek, 23 maja 2019 r., 14:37

Województwo odstąpiło od budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Kiełpinie. Tym samym petycja Stowarzyszenia Mieszkańców Kiełpina przyniosła planowany efekt. Przy współpracy czterech samorządów powstania tam rondo, które ma rozwiązać problemy komunikacyjne i bezpieczeństwa mieszkańców.

Inicjatorem powstania ronda jest Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina, którzy w tej sprawie przygotowali petycję do samorządu województwa pomorskiego i powiatu kartuskiego. Podpisało się pod nią niemal 1.700 mieszkańców i użytkowników drogi.

- W odpowiedzi na petycję w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 224 (ul. Kartuska) z drogą powiatową nr DP1924G (ul. Długa) w miejscowości Kiełpino informuję, że Rada Powiatu Kartuskiego na sesji w dniu 29 marca br. podjęła uchwałę w sprawie współpracy gminy Kartuzy, gminy Somonino, powiatu kartuskiego i samorządu województwa pomorskiego w celu podjęcia działań zmierzających do rozwiązania problemów komunikacyjnych i bezpieczeństwa mieszkańców Kiełpina na skrzyżowaniu drogi powiatowe, gminnej i wojewódzkiej w miejscowości Kiełpino poprzez budowę ronda - informuje starosta kartuski Bogdan Łapa.

Odpowiedź na petycję udzielił też samorząd województwa pomorskiego.

- W związku z działaniami Stowarzyszenia Mieszkańców Kiełpina, gmina Kartuzy i powiat kartuskie zmienił stanowisko i nie podjęły dalszych czynności w celu przekazania województwu pomorskiemu pomocy finansowej na budowę sygnalizacji świetlnej. Jednocześnie gmina Kartuzy, gmina Somonino i powiat kartuski podjęły uchwały intencyjne wyrażające wolę budowę ronda w Kiełpinie. W następstwie kolejnych uzgodnień, powiat kartuski zobowiązał się do wykonanie - współfinansowanej proporcjonalnie przez gminę Kartuzy, gminę Somonino, powiat kartuskie i województwo pomorskie - dokumentacji projektowej budowy ronda - zaznacza wicemarszałek Ryszard Świlski.

Jak dodaje, w kwietniu br. do Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach wpłynęło pismo sołtysa Kiełpina, który wniósł między innymi o przebudowę skrzyżowania poprzez budowę sygnalizacji świetlnej wraz z dodatkowymi pasami ruchu przeznaczonymi do skrętu w lewo i w prawo. Jego zdaniem, sygnalizacja świetlna nie podniosłaby znacznie poziom bezpieczeństwa zarówno dla pieszych, jak i kierowców pojazdów.

- Wobec braku zgody gminy Kartuzy i powiatu kartuskiego co do budowy sygnalizacji świetlnej, województwo wstrzymało czynności w tym zakresie. Odnosząc się natomiast do wniosku o budowę ronda, zważywszy na przewidywalny wysokości koszt (ok. 3 mln zł) oraz czas konieczny do opracowania dokumentacji i uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, nie mam obecnie możliwości określenia wiążącego terminu zrealizowania inwestycji - podsumowuje wicemarszałek Ryszard Świlski.

Przypomnijmy, że dążenie do powstania ronda to odpowiedź na nieustannie rosnący ruch samochodów osobowych, jak i ciężarowych w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z powiatową w Kiełpinie, co związane jest z bardzo dynamicznym rozwojem i rozrastaniem się okolicznych miejscowości. Jak podnoszą inicjatorzy, nadmierny ruch w tym rejonie jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym licznych wypadków i kolizji - o czym świadczą policyjne i strażackie statystyki.

W obrębie skrzyżowania znajduje się szkoła oraz dwa przystanki autobusowe, co powoduje także znaczny ruch pieszych. Jak argumentują wnioskodawcy, przejścia dla pieszych są ulokowane w zbyt małej odległości od skrzyżowania, nie są oznakowane w wystarczający sposób, przez co stanowią duże zagrożenie dla pieszych. Tworzące się w tym miejscu korki, stanowią dodatkową, dużą uciążliwość dla mieszkańców, którzy chcąc przejechać nawet niewielkie odległości, muszą stać w ogromnych kolejkach - zarówno od strony Kiełpina, jak i od strony Kartuz.

Budowa ronda ma wymusić na kierujących zmniejszenie prędkości, co poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych. Wprowadzenie ruchu okrężnego ma też upłynnić ruch pojazdów na skrzyżowaniu, dając równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.