Legionella w kościerskim szpitalu - pacjenci mają zakaz korzystania z pryszniców

piątek, 24 maja 2019 r., 13:29

Kościerski sanepid wydał decyzję administracyjną nakazującą wyłączyć z eksploatacji urządzenia i instalacje wody ciepłej na Oddziale Onkologii Klinicznej szpitala oraz zakazał używania pryszniców w całym budynku szpitalnym. Ma to związek z wykryciem bakterii Legionella, która może wywoływać ostrą chorobę zakaźną, wieloukładową, najczęściej z dominującymi objawami zapalenia płuc.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie wykryto bakterie z rodzaju Legionella.

- W dniu 23 maja otrzymaliśmy sprawozdanie z badań próbek wody na obecność Legionella sp.. W 75 proc. pobranych próbek stwierdzono bakterie Legionella sp. PPIS w Kościerzynie wydał decyzję nakazującą z rygorem natychmiastowej wykonalności wyłączyć natychmiast z eksploatacji urządzenia i instalacje wody ciepłej na Oddziale Onkologii Klinicznej oraz zakazać używania pryszniców w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie - informuje Grażyna Greinke, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie.

Jak dodaje, ponowne włączenie urządzeń i instalacji wody ciepłej do eksploatacji może nastąpić
wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej oceny Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościerzynie w zakresie jakości ciepłej wody użytkowej.

Ponadto szpital został zobowiązany do wykonania przeglądu technicznego sieci i instalacji, sprawdzenia temperatury wody i podjęcia działań zmierzających do redukcji liczby bakterii włącznie z czyszczeniem i dezynfekcją systemu oraz doprowadzanie jakości ciepłej wody użytkowej do obowiązujących norm sanitarnych w zakresie bakterii Legionella sp. do 14 czerwca br. Po tygodniu od dezynfekcji szpital musi też wykonać badań próbek wody. W późniejszym terminie badania mają być przeprowadzane co trzy miesiące.

Jak podkreśla dyrektor kościerskiego Sanepidu, wykrycie w szpitali bakterii nie powinno nieść za sobą konsekwencji dla pacjentów.

- Nie powinno być konsekwencji (ciężkiego zapalenia płuc-legionellozy lub gorączki Pontiac i innych grypopochodnych schorzeń) przy zachowaniu zaleceń decyzji. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie i Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożony nadzór w tym zakresie - zaznacza Grażyna Greinke, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.