Umowy na schetynówki podpisane - pięć kartuskich samorządów z dotacją

piątek, 24 maja 2019 r., 15:50
fot. internet/Pomorski Urząd Wojewódzki

Nastąpiło długo wyczekiwane podpisanie umów z samorządami o dotację na budowę dróg w ramach tzw. schetynówek. W Pomorskiem na ten cel przeznaczono w tym roku łącznie 60.416.425 zł. Środki z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskało pięć kartuskich samorządów, w tym cztery gminy i powiat.

W piątek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie umów z beneficjentami środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, a więc dawnych tzw. schetynówek.

- To ważny moment przede wszystkim dla mieszkańców, którzy dzięki tym środkom po raz pierwszy, nierzadko po kilkudziesięciu latach, zobaczą, że ich drogi są remontowane. Fundusz Dróg Samorządowych to efektywne narzędzie, które pozwala racjonalnie zarządzać pieniędzmi. Efekty tych remontów już niebawem zobaczymy. Pragnę przypomnieć, środki na remonty lokalnych dróg systematycznie wzrastają. Rząd kieruje coraz większe kwoty na zaspokajanie potrzeb transportowych mieszkańców powiatów i gmin - mówił wojewoda Dariusz Drelich.

Realizacja podpisanych umów pozwoli zmodernizować ok. 58,55 km dróg lokalnych w województwie pomorskim, z czego 20,3 km dróg gminnych (dofinansowanie uzyskało 20 wniosków o łącznej wartości 67.390.185,93 zł) oraz 38,25 km dróg powiatowych (dofinansowano 15 wniosków o łącznej wartości 56.813.850 zł).

Z terenu powiatu kartuskiego dotacje pozyskały aż cztery gminy - Somonino, Sulęczyno, Sierakowice i Przodkowo. Najwyżej z tej czwórki oceniono wniosek gminy Somonino, który znalazł się na trzecim miejscu. Samorząd pozyskane środki przeznaczy na przebudowę drogi gminnej relacji Somonino-Goręczyno (etap I-III). Inwestycja ta ma pochłonąć 5.194.316 zł, w tym 2.597.158 zł ma pochodzić z dofinansowania.

Na czwartym miejscu sklasyfikowano projekt gminy Sulęczyno dotyczący przebudowy drogi gminnej Klukowa Huta - Borowiec. Zadanie to opiewa na kwotę 1.517.348 zł, w tym 758.674 zł ma stanowić dofinansowanie.

Trzecim gminnym wnioskiem z terenu powiatu kartuskiego, który pozyskał dofinansowanie, jest ten przygotowany przez sierakowicki samorząd. Budowa dróg osiedlowych w miejscowości Sierakowice uplasowała się na piątym miejscu. Realizacja tegoż projektu ma kosztować 3.493.459 zł, a 1.746.729 zł ma pochodzić właśnie z pozyskanej dotacji.

Środki na przebudowę drogi gminnej w Kobysewie na odcinkach ulic: Sosnowa, Świerkowa, Jesienna i Urocza otrzyma też gmina Przodkowo. Jej projekt ulokowano na ósmej pozycji. Warte 3.851.762 zł zadanie ma zostać dofinansowane w kwocie 1.925.880 zł.

W tym roku realizować schetynówkę będzie też powiat kartuski, którego projekt pn. "Przebudowa drogi powiatowej nr 1927G Czeczewo-Przodkowo na odcinku w miejscowości Kawle Górne wraz z przebudową skrzyżowania dróg powiatowych nr 1927G i 1416G w Czeczewie" uplasowano na trzecim miejscu wśród powiatowych wniosków. Inwestycja ma oscylować w granicach 2,8 mln zł, w tym kwotę 1.379.986 zł ma stanowić dotacja z budżetu państwa.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.