W XIX-wiecznym Spichlerzu w Żukowie otwarto Centrum Kultury

piątek, 24 maja 2019 r., 22:34
fot. MD-Z

Mieszkańcy Żukowa zyskali nowoczesną przestrzeń kulturalną. W zmodernizowanym budynku XIX-wiecznego spichlerza otwarto Centrum Kultury. W obiekcie znajdują się Strefa Kultury z przestronną salą widowiskową oraz Centrum Aktywności Rodzin. Inwestycję zrealizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach "Rewitalizacji Starego Centrum Żukowa". Łączny koszt przedsięwzięcia to 12 milionów złotych.

Modernizacja i adaptacja zabytkowego spichlerza rozpoczęła się w maju 2018 roku. Cały zrewitalizowany obiekt ma niespełna 800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W otwartym w piątek budynki mieścić się będą Strefa Kultury oraz Centrum Aktywności Rodzin.

- Żukowo to miasto, które ma piękną i długą historię, którą tworzyły siostry Norbertanki odciskając jednocześnie swoje pozytywne piętno na tej ziemi, tworząc kulturę, nadając polski charakter tym ziemiom. To miejsce ma naszemu miastu nadać serca. Właściwie za sprawą zespołu poklasztornego to się już chyba dzieje. Będzie to miejsce, które ma skupiać ludzi. Ta rewitalizacja była zadaniem wyjątkowym - podkreślał Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

- To będzie nie tylko miejsce spektakli, koncertów i wydarzeń kulturalnych, ale będzie też służyć ludziom potrzebującym wsparcia - dodał.

Podczas uroczystości otwarcia wręczono podziękowania, które trafiły m.in. do marszałka Mieczysława Struka, Mieczysława Woźniaka, prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska oraz do firmy Kamaro, która była wykonawcą inwestycji.

W Centrum Aktywności Rodzin powstanie Klub Seniora, Klub Dobrych Rodziców, Kreatywna Akademia Rodzica i Kreatywna Akademia Dziecka. Kluby prowadzone będą przez gminę wraz z GOPS-em, a także przy zaangażowaniu organizacji pozarządowej, która w ramach konkursu zgłosiła się do wspólnej realizacji. Spółdzielnia "Bezpieczni Podopieczni" zajmie się prowadzeniem Klubu Seniora. CAR ma służyć pomocą dla osób potrzebujących wsparcia, niesamodzielnych, ubogich, zagrożonych wykluczeniem społecznym, nieporadnych życiowo, a także dla osób starszych i niepełnosprawnych. W placówce będzie można uzyskać wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prowadzone będą warsztaty i indywidualna opieka.

Nowe Centrum Kultury zostało wyposażone w scenę, nagłośnienie, oświetlenie, niezbędny sprzęt do projekcji kinowych.

Koszt budowy centrum to 9 mln złotych, natomiast łączny koszt inwestycji "Rewitalizacji Starego Centrum Żukowa" to 12 mln zł, z czego 7 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. Na zadanie, oprócz modernizacji spichlerza, składają się również: modernizacja ul. 3 Maja i utworzenie przyklasztornej przestrzeni parkowej (inwestycja zakończona we wrześniu ub.r.).

Działkę wraz z budynkiem spichlerza gmina zakupiła od GS Żukowo. Koszty związane z zakupem nieruchomości wyniosły 1 mln 800 tys. złotych, w tym mieści się 681 tys. zł, które stanowiło wierzytelność żukowskiej Gminnej Spółdzielni SCh wobec gminy Żukowo z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie decyzji burmistrza z 2013 r.

W sobotę w Spichlerzu odbędzie się Dzień Otwarty. W godz. 11-14 na rodziny czekać będą liczne atrakcje, warsztaty, pokaz iluzjonisty i występy artystyczne. Na godz. 19 zaplanowano spektakl Teatru Ziemi Żukowskiej "Grube Ryby" w reżyserii Janusza Stoppy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.