Żukowo. Nagrody Sucovia przyznane po raz dziewiąty

piątek, 24 maja 2019 r., 22:53
fot. MD-Z

W piątek w Żukowie wyróżniono i nagrodzono najaktywniejsze postaci ze świata kultury, sportu, edukacji, działalności społecznej i gospodarczej. W tym roku statuetkami żukowski samorząd uhonorował siedmioro laureatów. Uroczystość wręczenia nagród połączono z otwarciem nowego Centrum Kultury w zrewitalizowanym, zabytkowym spichlerzu.

Sucovię po raz pierwszy przyznano w 2010 roku. Początkowo nagradzano nią wyłącznie twórców kultury. Jednak po dwóch latach zmieniono jej charakter. Obecnie jest ona uhonorowaniem za osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, za działalność społeczną, w dziedzinie gospodarki i edukacji. Prócz tego przyznawana jest też nagroda w kategorii mecenasa, czyli osoby lub instytucji wspierającej w znaczący sposób rozwój gminy w różnych dziedzinach. Wnioski z nominacjami rozpatruje kapituła powołana przez burmistrza.. W tym roku jej członkami byli Aleksandra Rogalewska - Kania, Justyna Beyer - Rosener, Maria Byczkowska, Andrzej Karczewski, Albin Bychowski, Jerzy Elas i Józef Belgrau.

Kultura

W kategorii "Kultura" nominacje otrzymali Eugeniusz Pryczkowski i Chór Strzelenka z Tuchomia.

Eugeniusz Pryczkowski jest poetą, dziennikarzem, działaczem kultury, samorządowcem, doktorem nauk humanistycznych. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Rok temu wydał monografię "Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo - dzieje dramatyczne i piękne". Jest autorem prawie 30 książek, w tym trzech dotyczących Żukowa. Są to: "Siła Żukowa", "Norbertańska siła Kaszub" i "Leksykon Ziemi Żukowskiej" oraz biografii Karola Kreffty. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń m.in. Festiwalu Filmów Kaszubskich, który od lat odbywa się w Żukowie i Miszewku.

Chór Strzelenka z Tuchomia w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Członkowie chóru aktywnie włączają się w lokalnie przedsięwzięcia i
z dumą reprezentuje gminę Żukowo i parafię w Chwaszczynie. Włączają się w przygotowanie posługi muzycznej mszy świętych kaszubskich w Chwaszczynie, organizują nabożeństwa, spotkania z kolędą, dożynki parafialne i festyn kaszubski. Chórzyści przygotowali kilka większych projektów - zorganizowali pomorską premierę Requiem Bernarda Stieglera poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, z zaprzyjaźnionymi chórami wykonali "Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce". "Strzelenka" wzięła też udział w nagraniu "Bajki na głosy"
w języku kaszubskim oraz pieśni adwentowej w cyklu audiowizualnym.

Nagrodę w tegorocznej edycji otrzymał Eugeniusz Pryczkowski.

Sport

Nominacje w dziedzinie sportu przyznano Weronice Lewandowskiej i Markowi Marchewiczowi.

Weronika Lewandowska ma 15 lat. Jest piłkarką. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu została wyselekcjonowana przez trenerów młodzieżowych reprezentacji narodowych i wywalczyła miejsce w Reprezentacji Polski Kobiet U15. 15-latka gra we wszystkich meczach Kadry Pomorza, z którą w 2018 r. wywalczyła pierwsze miejsce w grupie i awans do Mistrzostw Polski. Od czwartego roku życia est wychowanką KS Sulmin. Klub reprezentowała przez 9 lat. Obecnie gra w GKS Cartusia 1923 Kartuzy, gdzie szlifuje swój talent w najwyższej lidze juniorów w drużynie chłopięcej w swoim roczniku.

Marek Marchewicz jest nauczycielem wychowania fizycznego od ponad 30 lat. Jest założycielem sekcji piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w gminie Żukowo. Przez cztery lata, do 2016 roku, był II trenerem ligowym drużyny piłki ręcznej seniorów GKS Żukowo. Całe swoje życie zawodowe związał nie tylko z edukowaniem młodego pokolenia, ale także z piłką ręczną. Dzięki niemu ta dyscyplina sportu stała się popularna wśród młodych ludzi w tym środowisku. Jako trener piłki ręcznej wychował kilkunastu zawodników, którzy kontynuują swoją karierę sportową w pierwszo i drugoligowych klubach sportowych Trójmiasta i nie tylko. Jest nie tylko doskonałym szkoleniowcem, ale także organizatorem wielu imprez sportowych. Wielokrotnie przygotowywał wojewódzkie turnieje piłki ręcznej młodzików, stojące na wysokim poziomie. Dla kilku pokoleń jest wzorem sportowego oddania i hartu ducha.

Nagroda powędrowała do rąk Marka Marchewicza.

Inicjatywy Społeczne

W kategorii "Inicjatywy społeczne" nominacje uzyskali Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu oraz Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie.

KGW w Tuchomiu istnieje od 16 lat. Działalność jego członkiń skupiona jest głównie na wydarzeniach, odbywających się na terenie sołectwa Tuchom, ale chętnie włączają się też w inne przedsięwzięcia. W ubiegłym roku pomagały radzie sołeckiej przy organizacji takich wydarzeń jak dzień seniora, dożynki parafialne, "Dzień Sąsiada", "Pływanie na byle czym", festyn rodziny z okazji Dnia dziecka. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu aktywnie zabiega o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych i z powodzeniem realizuje liczne projekty związane zarówno z działalności kulturalną, promocją zdrowego żywienia z elementami kuchni kaszubskiej, jak i wyposażeniem placu zabaw.

Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie są trzecim pokoleniem kowali działających na rzecz lokalnej społeczności. Podtrzymując kaszubską tradycję kolędowania, ufundowali stroje i co roku zbierają grupę przebierańców, organizując coroczne "Gwiazdki" w wigilię Bożego Narodzenia w Borkowie. W swojej kuźni przygotowali elementy konstrukcyjne scenografii Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, w którym występują od początku. Wykonali i przekazali nieodpłatnie również m.in. kwietniki dla szkoły podstawowej w Borkowie, podest do transportu stołów do tenisa, wieszaki do świetlicy wiejskiej, stelaże do wieńców dożynkowych. Mieszkańcy Borkowa i gminy mogą zawsze liczyć na ich pomoc i zaangażowanie w realizację inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności.

Nagrodę otrzymało KGW w Tuchomiu. Sławomir i Mateusz Laskowscy zostali natomiast laureatami nagrody honorowej burmistrza Wojciecha Kankowskiego.

Edukacja

W kategorii ""Edukacja" nie było nominacji. Nagrodę otrzymała Anna Borowicz, nauczyciel biologii. Jest pasjonatką tej dyscypliny nauki oraz orędowniczką działań na rzecz ekologii. Od wielu lat uczestniczy w projekcie zbiórek surowców wtórnych, inicjuje i współorganizuje liczne akcje, takie jak: sprzątanie świata czy bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji oraz setki listów na 100-lecie Wolności. Organizuje dla uczniów wyjazdy edukacyjne, a także przygotowuje ich do różnorodnych konkursów: biologiczno-przyrodniczych, prozdrowotnych i wędkarskich, dając im szansę na zdobycie wysokich lokat.

Gospodarka

W kategorii gospodarka nominacje otrzymali firma Interplastic Roger Żółtowski oraz zakład usług elektroenergetycznych "Elmir" Mirosław Płotka.

Interplastic istnieje od ponad 30 lat. Jest liderem w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jednym z czołowych producentów na świecie. Jako pierwszy producent w Polsce i siódmy na świecie uzyskał Certyfikat International Handball Federation na produkowane bramki do piłki ręcznej. W 2018 roku Interplastic z Tuchomia, przebiła rywali i zdobyła prestiżowy kontrakt - dostarczyła wszystkie bramki na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Polacy zawdzięczają ten sukces wyjątkowej konstrukcji swoich produktów. Oprócz tego firma Interplastic tworzy gabloty muzealne. Jej produkty chronią eksponaty m.in. w Muzeum Śląskim, Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

Firma Elmir działa od lipca 1991 roku i świadczy usługi w zakresie projektowania sieci elektrycznych i energetycznych oraz budowy przyłączy kablowych, wykonawstwa instalacji elektrycznych, wykonania automatyki sterowania, utrzymania linii napowietrznych, usuwania awarii na liniach napowietrznych i kablowych. Ponadto wspiera finansowo UKS Skrzeszewo, sekcję piłki ręcznej GKS Żukowo i program szkoleniowy ochrony przeciwpożarowej.

Nagrodę otrzymał Interplastic.

Mecenat

W kategorii "Mecenat" nagrodę otrzymała firma Marba Sport sp. z o.o. Marba jest partnerem wielu klubów sportowych z gminy Żukowo. Od sezonu 2018/2019 jest partnerem technicznym ligowego zespołu SPG GKS Żukowo. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu firmy, drużyna włączyła się do walki o czołowe miejsce w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn podnosząc swój poziom i skutecznie promując Gminę Żukowo.

Galę uświetnił występ Big Bandu Jana Konopa oraz Krystyny Prońko.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.