Podjazy. Wyłoniono laureatów Wojewódzkiego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Głosem Inki"

sobota, 25 maja 2019 r., 08:10
fot. nadesłane

W czwartek 16 maja w Szkole Podstawowej im Danuty Siedzikówny ps. Inka w Podjazach,odbył się Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Głosem Inki". 59 wykonawców z województwa pomorskiego zaprezentowało piosenki i pieśni patriotyczne.

Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa. Była to także doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością.

Geneza powstania konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej wiąże się z corocznymi obchodami nadania imienia Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "INKA", bohaterskiej sanitariuszki.

- Pierwotnie był to konkurs o zasięgu gminnym. Jednak duże zainteresowanie naszych uczniów tym konkursem oraz wysoki poziom muzyczny, jaki reprezentowali - zainspirował nas do rozszerzenia zakresu konkursu o inne szkoły. Ten fakt zainicjował nas aby wpisać go do wojewódzkiego kalendarza imprez w celu dotarcia do jak największej grupy uczniów i ich nauczycieli - wyjaśnia dyrekcja szkoły w Podjazach.

Odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu były: Natalia Hebel, Anna Krawiec i Patrycja Szymichowska. Uczestnicy wykonywali po jednym utworze o treści patriotycznej. Do konkursu przystąpiło 59 wykonawców z 20 szkół podstawowych z terenu województwa. Zgromadzeni mogli wysłuchać rozmaitych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych.

Po przesłuchaniach, profesjonalne Jury konkursowe w składzie: dr Sławomir Bronk - przewodniczący, Paweł A.Nowak oraz Edyta Gawin, ogłosiło werdykt.

W kategorii klas I - III zwyciężyła:
I Alicja Zaborowska - SP w Sierakowicach (opiekun Karina Wenta),
II Michalina Muzioł - SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska),
III Aleksandra Radkowska - SP w Baninie (opiekun Hanna Pek).

W kategorii klas IV - VI zwyciężyli:
I Jędrzej Klinkosz - SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski),
II Marcelina Urban - SP w Kamienicy Królewskiej (opiekun Dominika Formela),
III Aleksandra Kowalczyk - SP w Starej Kiszewie (opiekun Elwira Galant)
Wyróżnienia:
Agnieszka Tusk, Patrycja Markowska - SP w Baninie (opiekun Małgorzata Pińska),
Bogna Knuth - SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska),
Klara Wysocka - SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski).

W kategorii klas VII - VIII i III gimnazjum zwyciężyli:
I Maciej Smentoch - SP w Borku Kamiennym (opiekun Jadwiga Karczewska),
II Hanna Bartosiewicz - SP w Bytowie (opiekun Danuta Rekowska-Rezmer),
III Robert Kulaszewicz SP w Podjazach (opiekun Natalia Hebel).
Wyróżnienia:
Anna Cyperska - SP w Sierakowicach (opiekun Wioletta Kuczkowska),
Oliwia Gronowska - SP w Linii (opiekun Marcin Mielewczyk).

Nagrody laureatom wręczyli: Barbara Lis-Driwa - Dyrektor szkoły w Podjazach, Danuta Karcz-Karczewska - Sekretarz Gminy Sulęczyno, Kazimierz Gliniecki - Przewodniczący Rady Gminy w Sulęczynie oraz Zbigniew Zarzycki - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Na zakończenie głos zabrała również pani Sekretarz Gminy Sulęczyno, która swoim wystąpieniem podkreśliła rolę pieśni patriotycznej w kształtowaniu narodowej tożsamości Polaków.

Oprac. SG
Info. SP w Podjazach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.