Chmielno. Kaszubi promowali region w Wielkopolsce

sobota, 25 maja 2019 r., 11:19
fot. nadesłane

Kaszubska Biesiada w Wielkopolsce? Dlaczego nie! W niedzielę Lokalna Grupa Działania Kaszuby wraz z mieszkańcami Chmielna, Zespołem Pieśni i Tańca "Chmielnie" oraz Kołami Gospodyń Wiejskich przybliżyła kaszubską kulturę, zwyczaje i tradycję mieszkańcom Obornik Wielkopolskich.

Kilkudziesięcioosobowa grupa z kaszubskiego Chmielna i okolic czyli między innymi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielnie", działającego od 1984 roku, członkinie kaszubskich Kół Gospodyń Wiejskich Kożyczkowianki oraz Marzebionczi promowali region Kaszub w Wielkopolsce.

Organizowane wydarzenie stanowiło próbę przybliżenia mieszkańcom Obornik kultury, zwyczajów i tradycji kaszubskiej. W programie nie zabrakło wykładów z zakresu historii rybołówstwa na Kaszubach, pokazu mielenia tabaki, zupy rybnej gotowanej na żywo, degustacji wędzonych węgorzy, pstrągów, sielaw, karmazynów oraz łososi, występu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie" zarówno w tańcu kaszubskim jak i rybackim. W trakcie niedzielnej Kaszubskiej Biesiady Rybnej w Obornikach Wielkopolskich wystąpił gawędziarz kaszubski, poprowadzono warsztaty wyplatania koszy, szycia i naprawy sieci rybackich.

Przedstawiciele LGR Kaszuby prowadzili zajęcia animacyjne dla zgromadzonych gości w postaci warsztatów malarstwa na drewnianych deskach kuchennych, podkładkach pod kubek, zakładkach do książek, kubkach i torbach ekologicznych oraz papierowych. Dodatkowo dzieci mogły skorzystać ze stanowiska do malowania twarzy, skręcania kolorowych baloników oraz malowania na sterczu. Na imprezie nie zabrakło także rybackich zabaw: wędzarni, wyścigu czółen i łowiska, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Oprac. SG
Inf. Bożena Hus/LGR Kaszuby

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.