Żukowo. Dzień Otwarty Spichlerza z atrakcjami dla dzieci i dorosłych

sobota, 25 maja 2019 r., 21:47
fot. Longina Templin

W zrewitalizowanym ponad 120-letnim spichlerzu przy ul. 3 Maja sobota była wyjątkowa. Po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć efekty przeprowadzonych tam prac modernizacyjnych. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w Dniu Otwartym Spichlerza. Przygotowano występy teatralne, prezentacje taneczne, warsztaty i pokaz iluzjonisty. Finałem imprezy był spektakl Teatru Ziemi Żukowskiej "Grube Ryby" w reżyserii Janusz Stoppy.

Na scenie zaprezentował się Teatr Jantark, zespoły taneczne Mambo i szkoła tańca Dance Vision Poland. Odbył się też pokaz slavica dance prowadzony przez Natalie Bigus. Swoją działalność prezentowało Centrum Aktywności Rodzin. Warsztaty prowadziła Spółdzielnia Socjalna "Bezpieczni Podopieczni". Można było też wziąć udział w warsztatach plastycznych i wykonać upominki na Dzień Matki. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz iluzjonisty Tomasza Jusza. Całą imprezę prowadził Robert Redlicki.

- W spichlerzu będą się odbywały koncerty i występy. Jest również przestrzeń wystawiennicza. W tej chwili mamy wystawę haftu kaszubskiego, którą przygotowały nasze hafciarki i członkinie ZKP. Poprzez to nawiązujemy do przeszłości norbertańskiej. Wystawa będzie w tym miejscu na stałe i chcemy ją docelowo unowocześniać. Tutaj działać będzie także Centrum Aktywności Rodzin - powiedziała Aleksandra Rogalewska - Kania, dyrektorka żukowskiego OKiS-u, który spichlerzem będzie zarządzał.

- Wczoraj podczas X edycji gali Sucovii, siedząc na widowni, dotarło do mnie, że to jest obiekt z którego my będziemy korzystać. Nie jesteśmy, jak do tej pory, gdzieś u kogoś, nie wynajmujemy siedziby. Mamy przestrzeń, która będzie nam służyć. Pomysłów związanych ze spichlerzem mamy bardzo dużo - wyznała nasza rozmówczyni.

Już w najbliższym czasie, bo w czerwcu, odbędzie się uroczysta sesja z okazji 30-lecia nadania praw miejskich. Planowana jest też X edycja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Są już też plany na jesień.

- Dzisiaj możemy mówić o wielkiej satysfakcji. Jako samorządowiec zawsze cieszę się kiedy mogę patrzeć na owoc jakiegoś pomysłu czy wizji zmaterializowanej. Początek rewitalizacji spichlerza był przez wiele osób krytykowany. Uważam, że Żukowo powinno mieć takie miejsce dla grup teatralnych, tanecznych działających w naszej gminie, czy też dla aktywnych pań z KGW, ale również dla sztuki z wyższej półki. My jako miasto i gmina jesteśmy już na tym poziomie, gdzie powinniśmy mieć centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Zdecydowaliśmy, że kultura powinna mieć właściwe miejsce, prawdziwy dom i taki teraz ma - stwierdził burmistrz Wojciech Kankowski.

- Część tego domu to miejsce na integrację dla osób, które potrzebują wsparcia, są przecież częścią naszej społeczności. Dzisiaj mamy tego dobry przykład. Są prowadzone zajęcia dla osób niepełnosprawnych przez Spółdzielnię Socjalną "Bezpieczni Podopieczni" - dodał szef żukowskiego magistratu.

Cała rewitalizacja starego centrum Żukowa kosztowała ponad 12 mln, z tego prawie 7 mln to środki europejskie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.