Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie w finale Wielkiego Maratonu Czytelniczego

środa, 29 maja 2019 r., 22:23
fot. nadesłane

W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się gala, na której wręczono nagrody laureatom, finalistom i wyróżnionym Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Jesteśmy dumni, ponieważ wśród nagrodzonych znalazło się aż 9 uczniów z naszej szkoły, co na skalę krajową jest ogromnym sukcesem. Laureaci: Ksawery Rzepka, Jacek Olech, Aleksandra Halasz, Aleksander Mielewczyk, Artur Kummer, Maksymilian Mielewczyk. Finaliści: Sebastian Wunsz, Marta Mejer, Aleksandra Kutniewska.

Wiele osób trzeba przekonywać o korzyściach płynących z czytania książek, ale na pewno nie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Już od dziesięciu lat licznie uczestniczą w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu ,,Wielki Maraton Czytelniczy" pod patronatem prezydenta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Idei czytelniczych zmagań przyświeca promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie stali się niejako ambasadorami czytania wśród swoich kolegów - w klasie, szkole, grupach rówieśniczych, a nawet lokalnym środowisku.

Liczby przemawiają do wyobraźni: od 2009 r. do konkursu w naszej szkole przystąpiło ok. 230 osób z klas IV - VI, (niektórzy przez 3 kolejne lata etapu edukacyjnego), a w 2015 r. dołączyli uczniowie z klas II-III. Co miesiąc czytali lektury spoza kanonu, między innymi takich klasyków jak: H. Ożogowska, A. Szklarski, Z. Nienacki, A. Bahdaj i piszących współcześnie: J. Olech, A. Czerwińskiej - Rydel czy Andrzeja Maleszki. To siedem, osiem tytułów rocznie, czyli około 80 w dekadzie. Później znajomość treści książek weryfikowali, pisząc test składający się z różnego rodzaju zadań, czasami bardzo precyzyjnych i podchwytliwych.

Przez te lata mogliśmy się cieszyć z wysokich wyników naszych uczniów: 4 tytułów laureata, 10 finalistów i 6 wyróżnionych w klasach starszych oraz 9 laureatów, 7 finalistów i 5 wyróżnionych w klasach młodszych. Niektórzy sięgali po nie kilkukrotnie.

Każdy konkurs ma w sobie element rywalizacji, ale ,,maratończyków", oprócz zainteresowania literaturą, połączyła też życzliwość i pomoc, chociażby we wzajemnym udostępnianiu sobie trudnych
do zdobycia lektur.

Może wyniki badań dotyczące czytelnictwa w Polsce nie są zadawalające, ale nasi uczniowie temu przeczą i oby jeszcze długo udowadniali, że czytanie to wartość sama w sobie: rozwija i wzbogaca - jak głosi hasło Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

nadesłane/SP nr 1 w Żukowie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.