Kartuzy. Osiemnaste Targi Kultury i Nauki z tanecznym popisem na Rynku

czwartek, 30 maja 2019 r., 14:55
fot. MD-Z

W czwartkowy poranek na Rynku podziwiać można było młodzież z kartuskich szkół średnich, która prezentowała się w tańcach latynoamerykańskich. W ten sposób rozpoczęto kolejną edycję Targów Kultury i Nauki. Te zaś odbywały się tradycyjnie w Parku Solidarności. W tym roku zorganizowane je pod hasłem "Gombrowiczowskie wariacje na temat Moniuszki".

Już po raz osiemnasty odbyły się w Kartuzach Targi Nauki i Kultury. Impreza adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu. W tym roku zorganizowano je pod znakiem twórczości Witolda Gombrowicza i Stanisława Moniuszki.

- W tym roku obchodzimy rok gombrowiczowski i moniuszkowski. W związku z postanowiliśmy połączyć i uhonorować te dwie postaci. Gombrowicz był wybitnym pisarzem, Moniuszko wielkim muzykiem. Chcieliśmy połączyć te dwa światy. Targom towarzyszy tradycyjnie flash mob. Będziemy też śpiewać moniuszkowskie pieśni oraz prezentować fragmenty jednego z dzieł Gombrowicza - informuje Anna Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych.

Targi rozpoczęto efektowną sambą na Rynku w Kartuzach. Po niej młodzież przeniosła się do Parku Solidarności, gdzie każda ze szkół przygotowała własne stoisko.

- Chcemy dać młodzieży płaszczyznę do tego, by mogła się nacieszyć swoją kreatywnością, spontanicznością, młodością, urodą. To działanie wspólne, pozbawione rywalizacji, które ma dać młodym możliwość ekspresji - podkreśla Anna Dereń.

Podczas tegorocznych targów odbył się pokaz mody recyklingowej. Młodzież prezentowała na scenie suknie balowe inspirowane moniuszkowską operą "Hrabina". Każda z uczestniczek otrzymała unikatowy tytuł. Suknia zaprojektowana i wykonana przez uczniów z ZSZiO w Żukowie, stworzona z plastikowych worków oraz papierowych kwiatów otrzymała tytuł Hrabiny Blue. Suknia z gazet oraz butelkowych kwiatów wykonana przez ZSP w Sierakowicach uzyskała tytuł "Hrabiny, że aż brak słów. Uczniowie z ZSO nr 2 w Kartuzach zrobili kreację z folii malarskiej, bąbelkowej oraz prasy. Ich dzieło zyskało tytuł "Hrabiny Zaprasowanej". Kreacja z makulatury stworzona przez ZST w Kartuzach została "Hrabiną Wachlarzy". Dzieło uczniów z ZSZiO w Kartuzach przygotowane z papieru toaletowego i wacików kosmetycznych okrzyknięto tytułem "Hrabina en Toiletta". Młodzież z ZSO nr 1 w Kartuzach wykonała kreację z folii malarskiej i hula hop, której nadano tytuł "Hrabina Transparentny Blink". Reprezentanci ZSP Przodkowo stworzyli suknię z agrowłókniny i folii bąbelkowej. Ich dzieło zyskało tytuł "Hrabiny Szampańskiej". Uczniowie z ZSP w Somoninie stworzyli kreację z z plastikowych worków oraz chrupek, które straciły datę ważności. Ich suknia otrzymała tytuł "Hrabiny do Schrupania". Każdej damie towarzyszył Mr Kurant.

Organizator targów - Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, wkrótce kończy swoją działalność, więc, jak mówi Anna Dereń, to, czy odbędą się w kolejnych latach będzie zależało od samych uczestników.

- Przygotowanie targów kosztuje sporo pracy i wysiłku. Jeśli szkoły będą chciały kontynuować tę tradycję, chętnie pomogę przy przygotowaniu flash mobu - dodaje Anna Dereń.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.