Planujesz sprzedaż auta? Przekonaj się, co z OC!

piątek, 31 maja 2019 r., 08:55
fot. nadesłane

Sprzedaż samochodu wiąże się z utratą opłaconego już OC. Jest to bowiem ubezpieczenie, które wykupuje się na pojazd, nie na osobę. Nie uda Ci się go przenieść na inne, np. nowe auto. A czy uda się rozwiązać umowę z ubezpieczycielem przed transakcją? Jeśli nie, to w jaki sposób odzyskać pieniądze wydane na ochronę, z której i tak nie będziesz korzystał? Przekonaj się!

Wypowiedzenie umowy OC przed sprzedażą samochodu

Choć byłoby to finansowo korzystne, wypowiedzenie umowy OC przed sprzedażą samochodu nie jest możliwe. Powody zostały wytłumaczone w artykule: https://kioskpolis.pl/jak-odzyskac-ubezpieczenie-oc-po-sprzedazy-auta/. Tym bardziej nie zrzekniesz się OC po sprzedaży, jako że auto nie będzie już należało do Ciebie. Po dokonaniu transakcji musisz pamiętać tylko o jednej rzeczy - udaniu się do towarzystwa ubezpieczeniowego i poinformowaniu o zbyciu pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz, po zakończeniu okresu ochronnego OC automatycznie się przedłuży, a cena składki rozłoży się na Ciebie jako posiadacza polisy i nowego właściciela samochodu.

Inaczej wygląda kwestia rozwiązania umów ubezpieczeń dodatkowych, czyli AC, NNW i assistance. Jak tylko poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i dostarczysz mu kopię umowy kupna-sprzedaży, ochrona przestanie obowiązywać, Ty zaś odzyskasz środki pieniężne za niewykorzystany okres na konto bankowe.

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia?Jeśli chcesz odzyskać pieniądze wydane na ochronę samochodu, z którego przestałeś korzystać, umów się z nabywcą, że po podpisaniu umowy skontaktuje się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zrzeknie się polisy po poprzednim właścicielu, czyli Tobie. Dzięki temu krokowi otrzymasz pieniądze za niewykorzystany czas ochrony na konto bankowe. Uwaga jednak: nowy właściciel pojazdu może stwierdzić, że jednak chce korzystać z OC do końca okresu rozliczeniowego - ma do tego prawo.

Inny sposób na odzyskanie pieniędzy z utraconego OC to doliczenie kosztu składki do ceny samochodu. Jeśli nowy właściciel uzna, że chce wykupić własną ochronę, a z Twojej zrezygnuje, w takiej sytuacji odzyskane z towarzystwa pieniądze możesz przelać mu na konto.

Jak wydać na OC przed sprzedażą mniej?Niejednokrotnie się zdarza, że data automatycznego odnowienia OC wypada na niedługi czas przed sprzedażą samochodu. Jeśli korzystałeś dotąd z nieco droższej oferty z licznymi dodatkami, np. ochroną zniżek, darmową Zieloną Kartą czy Bezpośrednią Likwidacją Szkód, stracisz więcej pieniędzy.

Co zrobić, aby zapłacić mniej? Przed sprzedażą samochodu zmień ubezpieczyciela. Skorzystaj z internetowej porównywarki polis, wpisz dane do formularza i zapoznaj się z propozycjami. Na liście znajdziesz polisy OC ustawione od najtańszej do najdroższej. Wybierz tę z góry, nawet jeśli nie ma wartościowych dodatków - w tej sytuacji zależy Ci tylko na oszczędności. Pamiętaj, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym OC ma ten sam zakres, a więc nowy właściciel będzie w pełni chroniony od odpowiedzialności cywilnej. Wybierając tanią ofertę, nie odbierasz mu zabezpieczenia w trakcie jazdy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.