Weekend pod znakiem święta najmłodszych - sprawdź, gdzie warto się wybrać

piątek, 31 maja 2019 r., 14:20
fot. MD-Z

Festyny z okazji Dnia Dziecka, triathlon i duathlon na Złotej Górze, konkurs Rodno Mowa - nadchodzący weekend będzie obfitował w interesujące wydarzenia. Z okazji Dnia Dziecka odbędą się imprezy m.in. w Przodkowie i Żukowie. Chmielno zmieni się w stolicę języka kaszubskiego, w Stężycy obserwować będzie można strażaków w akcji.

Sobota

Wędkarski Dzień Dziecka w Ostrzycach

Koło PZW nr 118 Somonino już po raz kolejny wraz z Klubem Wędkarstwa Sportowego "Kaszub" z Somonina z okazji Dnia Dziecka zaprasza do rywalizacji w łowieniu ryb w jeziorze Ostrzyckim. Zapisy ruszą o godz. 9, a zawody rozpoczną się już o godz. 9.30 i potrwają do godz. 12. Na godz. 13 zaplanowano podsumowanie i wręczenie upominków i nagród. O bezpieczeństwo nad wodą zadbają strażacy z OSP Ostrzyce. Dla chętnych przejażdżka motorówką po jeziorze Ostrzyckim.

Rodno Mowa

W dniach 1 - 2 czerwca w Chmielnie odbędzie się Finał Wojewódzki 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa". W tegorocznym finale uczestniczyć będą recytatorzy z dziesięciu powiatów województwa pomorskiego. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej. Pierwszego dnia odbędą się przesłuchania, drugiego nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników.

35-lecie istnienia Zespołu Kaszubskiego "Tuchlińskie Skrzaty"

W sobotę o godz. 15 w Szkole Podstawowej w Tuchlinie odbędzie się jubileusz 35-lecia istnienia Zespołu Kaszubskiego "Tuchlińskie Skrzaty". W tym dniu swój benefis będzie obchodził również założyciel zespołu - Jan Baske. Obecnie zespół liczy około 60 osób. DKZPiT "Tuchlińskie Skrzaty" jest zespołem tańczącym i śpiewającym w dwóch grupach wiekowych: grupa młodsza dzieci w wieku od 4 do 9 lat - jej członkowie to uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I - IV Szkoły Podstawowej w Tuchlinie oraz grupa starsza dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat jej członkowie to uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Kierownikiem Zespołu jest obecny dyrektor Zespołu Szkół w Tuchlinie - Pan Jarosław Jóskowski. Choreografię i układy taneczne tworzy Irena Warmowska. Instruktorem muzycznym odpowiedzialnym za dobór utworów muzycznych i przygotowanie kapeli jest Wojciech Złoch.

XVIII Pomorskie Agro Targi i Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Lubaniu

1 i 2 czerwca w Lubaniu odbędą się XVIII Pomorskie Agro Targi i Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Swoją działalność zaprezentują firmy obsługujące rolnictwo, tj. maszyny rolnicze, pasze, dodatki paszowe, wyposażenie budynków, materiały budowlane, samochody, energia odnawialna oraz bogaty kiermasz ogrodniczy i meble ogrodowe. Podczas Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych dorobek hodowlany zaprezentują hodowcy bydła mięsnego, bydła mlecznego, hodowcy koni, hodowcy owiec, hodowcy kóz, hodowcy królików, ptactwa ozdobnego, drobiu oraz hodowcy gołębi. Głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie wycena bydła mięsnego, koni, oraz owiec i kóz. W sobotę odbędzie się również pokaz królików, drobiu hodowlanego, gołębi rasowych oraz ptactwa ozdobnego. Niewątpliwie sobotnią atrakcją będzie występ zespołu 4 TAKTY. Drugi dzień Targów rozpocznie się mszą świętą w kościele w Lubaniu w intencji rolników i pracowników obsługi rolnictwa. Na scenie targowej nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursów: HIT TARGÓW, najlepsza aranżacja stoiska, konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019. W niedzielę odbędą się prezentacje zwierząt, które zostaną wyróżnione tytułami czempiona i wiceczempiona podczas tegorocznej Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Prezentacje zostaną poprzedzone wręczaniem pucharów hodowcom nagrodzonych zwierząt. Podczas tegorocznych XXVII POMORSKICH AGRO TARGÓW będzie na pewno wiele okazji do skorzystania z porad pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zasięgnięcia informacji handlowych i produkcyjnych od firm obsługujących rolnictwo, dokonania udanych zakupów i posmakowania dobrego jedzenia.

Niedziela

Kaszebe Runda - kolarska duma Kaszub

Nie będzie zwycięzców i pokonanych, za to happeningowa atmosfera, kaszubskie przysmaki, gościnność, folklor i sportowe emocje. W niedzielę około dwóch tysięcy zawodników wystartuje w największej imprezie kolarskiej dla amatorów w Polsce -KaszebeRunda. Start i meta maratonu tradycyjnie znajdują się w sercu Kaszub - Kościerzynie. Trasa kolarska rozciąga się po przepięknych terenach Szwajcarii Kaszubskiej. W maratonie może wystartować każdy, kto ma ochotę zmierzyć się z jednym z trzech przygotowanych dystansów: 65, 125 lub 225 km. Niepowtarzalną atrakcją maratonu są specjalne punkty regeneracyjne. Na uczestników będą czekać regionalne bufety, a w nich same przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Na mecie na każdy uczestnik otrzyma zaś nie tylko nie tylko medal, dyplom z indywidualnym pomiarem czasu, ale także będzie mógł skorzystać z masażu powysiłkowego oraz ciepłego posiłku. Jeśli rower to twoja pasja lub sposób na aktywny wypoczynek, koniecznie musisz pojawić się w pierwszą niedzielę czerwca w Kościerzynie. W maratonie rowerowym może wystartować każdy, kto ukończył 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą wystartować pod opieką prawnego dorosłego opiekuna. W pakiecie startowym: oddychający fluo numer startowy, chip pomiarowy, opaska identyfikacyjna do stref bufetowych, mapa trasy, odblask samozaciskowy, eskorta ratownicza, bezpłatny serwis rowerowy, pasta party i masaż na mecie, medal ukończenia i owacje na stojąco.

Strażacki Dzień Dziecka w Stężycy

Na rodzinny Piknik Strażacki z okazji Dnia Dziecka w niedzielę od godz. 11 zaprasza gmina Stężyca wraz z Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku. W programie między innymi 13. edycja Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sporcie Pożarniczym, konkursy, zabawy i wiele innych atrakcji dla dzieci.

Dzień Dziecka w Żukowie

W niedzielę po raz 5 Auto Miras wraz z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie organizuje Dzień Dziecka. W programie: V Rodzinne Mistrzostwa Auto Miras, Strefa Moto Strongman, TIK TOK Face to face, Strefa SOSW, Symulator Dachowania oraz Wesołe Miasteczko za free. Na uczestników czekają niesamowite nagrody, sportowe samochody i dawka sporej wiedzy dot. bezpieczeństwa na drodze! Do zgarnięcia mnóstwo słodyczy, gadżetów, promocyjne wejściówki do Ocean Parku we Władysławowie i wiele innych. Gość specjalny Rafał Jemielita z TVN Turbo.

Rajd rowerowy w Sierakowicach

Piękne okoliczności przyrody, rodzinna atmosfera, 10-kilometrowa trasa i na zakończenie pełen atrakcji piknik rodzinny- tak wyglądać będzie 2 czerwca w Sierakowicach. Trasa rajdu przebiegać będzie wyłącznie przez ścieżki rowerowe, zatem jest bezpieczna i przystosowana do najmłodszych uczestników imprezy. Start 2 czerwca, o godzinie 13:30 spod Drewnianego Zabytkowego Kościoła. Po drodze uczestnicy rozwiążą ciekawe zadania, zdobędą sprawności i przede wszystkim zwiedzą piękną okolicę Sierakowic. Ostatnim przystankiem rajdu będzie Amfiteatr "Szerokowidze", gdzie odbędzie się piknik rodzinny organizowany przez obie sierakowickie parafie i Gminny Ośrodek Kultury.

Piknik rodzinny w Pomieczyńskiej Hucie

Starosta Kartuski oraz Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Wsi Pomieczyńska Huta zapraszają w niedzielę o godz. 14 na piknik "Jesteśmy sobie potrzebni". W programie liczne konkursy i niespodzianki. W tym dniu organizatorzy przygotowali dla uczestników możliwość udziału w licznych konkursach, grach edukacyjnych oraz zabawach integracyjnych. Odbędzie się również prezentacja i podsumowanie przeprowadzonych warsztatów.

Święto kolorów w Kartuzach

Już w niedzielę 2 czerwca odbędzie się wielkie kolorowe szaleństwo w Kartuzach. W programie między innymi muzyka najlepszych didżejów oraz proszki, które nadadzą kolorów całej imprezie. Ponadto w programie: masa konkursów z fajnymi nagrodami, dla najmłodszych strefa zabaw i Kolorowe granity i smakołyki.

Piknik Rodzinny w Przodkowie

W niedzielę o godz. 14 w Przodkowie odbędzie się wielki piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W programie m.in. występy artystyczne, V Bieg Rodzinny, biegi dla dzieci, koncert zespołu Massuana, koncert Bernarda Dmowskiego z przebojami Czerwonych Gitar, akcja charytatywna dla Mirka Lejkowskiego. Gwiazdami wieczoru będą - D-Bomb i After Party. W programie także fire show. Tradycyjnie na dzieci czekać będą darmowe atrakcje m.in. wesołe miasteczko.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.