Szkoła Podstawowa w Baninie gospodarzem programu Erasmus+

sobota, 1 czerwca 2019 r., 16:48
fot. nadesłane

Od 21do 24 maja br. w naszej szkole gościli uczestnicy projektu europejskiego z pięciu krajów tj. Hiszpanii Marii, Hiszpanii Sopuerty, Bułgarii, Włoch oraz Portugalii. Jest to trzecia z kolei mobilność w ramach projektu Erasmus+. Tym razem to strona Polska była gospodarzem i odpowiedzialna za wszystkie atrakcje zorganizowane podczas ich pobytu.

We wtorek 21 maja rozpoczęło się uroczyste przywitanie gości w sali teatralnej Szkoły Podstawowej w Baninie. Zespół Hanny Pek "Banińskie kwiatuszki" przygotował występ piosenki oraz tańca kaszubskiego, po którym wszyscy goście mogli nauczyć się jednego z nich, gdyż projekty Erasmus+ zakładają wymianę doświadczeń kulturowych.

W środę odwiedziliśmy Urząd Gminy oraz burmistrza gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, który przybliżył naszym gościom najważniejsze fakty dotyczące naszej gminy. Następnie udaliśmy się do lokalnej piekarni, gdzie krok po kroku mogliśmy podziwiać trud piekarzy w codziennym wypieku chleba. Zaraz po piekarni udaliśmy do Wyczechowa, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po Ekofarmie przez Stanisława Szycę. Dowiedzieliśmy się jak ważna jest ochrona tego co najważniejsze czyli naszej natury. Na sam koniec naszej podróży zostawiliśmy Szymbark. Tam, zaraz po warsztatach z pieczenia chleba, zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika i mieliśmy okazję usłyszeć najważniejsze fakty z historii naszego kraju.

W czwartek uczniowie zaczęli dzień od lekcji wraz ze swoimi kolegami z polskiej szkoły. Mieli okazję zobaczyć jak prowadzone są zajęcia w naszej szkole. Zaraz potem udali się na warsztaty z malowania wzorów kaszubskich na porcelanowych kubkach. Mimo różnic kulturowych i bariery językowej doskonale poradzili sobie z tym zadaniem i każdy uczeń mógł zabrać małe kaszubskie dzieło do swojego kraju. Dzień zakończyliśmy grą terenową ulicami Banina.

Ostatni dzień, piątek, rozpoczęliśmy wycieczką do Gdańska gdzie zwiedzaliśmy m.in. Górę Gradową, Starówkę w tym Złotą Bramę, Dom Uphagena, Ratusz Miejski. Po obiedzie w miejscowym barze udaliśmy do naszego kurortu w Sopocie, aby pokazać naszym gościom najdłuższe, drewniane molo. Stamtąd po czasie wolnym udaliśmy się z powrotem do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice z polskim poczęstunkiem.

"Samll towns…new challenges" to projekt, który ma wyrównywać szanse dzieci z małych miejscowości oraz zachęcać je do zostania i rozwijania własnej działalności na ich terenach. Uczniowie oprócz mobilności, w których uczą się kultury oraz kuchni państwa partnerskiego, mają wiele zadań do wykonania w swojej szkole. Biorą udział w warsztatach z przedsiębiorczości, przygotowują przepisy regionalnej kuchni, aby ostatecznie stworzyć książkę kucharską oraz nauczyć się ją promować i sprzedawać.

Jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy takich wspaniałych gości. Pokochali oni Polskę i Polaków. Zasmakowała im nasza kuchnia. Już jest o nas głośno w ich krajach. Cieszymy się, że mogliśmy się przyłączyć do promowania naszego pięknego regionu oraz kraju, jego dóbr i wspaniałych rodziców, na których mogłyśmy zawsze liczyć.

Koordynatorkami Erasmus+ SP Banino były Katarzyna Winklas i Lidia Len.

nadesłane/SP Banino

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.