Rodno Mowa 2019 w Chmielnie - kaszubscy recytatorzy w pojedynku na słowa

sobota, 1 czerwca 2019 r., 22:20
fot. MD-Z

W sobotni poranek w Chmielnie rozpoczęła się kolejna edycja finału konkursu recytatorskiego literatury kaszubskiej "Rodno Mowa". Po raz czterdziesty dziewiąty dzieci, młodzież i dorośli prezentowali jeden z największych skarbów kaszubskiego dziedzictwa - prozę i poezję w języku Małej Ojczyzny. W tym roku w finale udział wzięło 46 osób.

Dwudniowy finał konkursu rozpoczęto w sobotni poranek. Do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie przybyło 45 recytatorów, którzy zwyciężyli w eliminacjach powiatowych, gminnych i szkolnych w swoich regionach. W rywalizacji wzięli udział uczestnicy z powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego.

Występy recytatorów oceniała komisja w składzie ks. prof. Jan Walkusz - przewodniczący, Zbigniew Jankowski, Tomasz Fopke, Bożena Ugowska i Karolina Keller. Jury brało pod uwagę takie elementy występu jak dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w niedzielę o godz. 12 podczas uroczystego podsumowania. Galę wręczenia nagród poprzedzi msza św. z kaszubską liturgią słowa o godz. 11 w chmieleńskiej świątyni.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.