Rehabilitacja medyczna - metody rehabilitacji

wtorek, 4 czerwca 2019 r., 11:49

Nieprawidłowości narządu ruchu mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio dobrana rehabilitacja medyczna jest w stanie jednak w ogromnym stopniu pomóc. Wcześnie wdrożona i dobrze dobrana, może uchronić przed leczeniem operacyjnym i powinniśmy docenić ją jako skuteczny i nieinwazyjny sposób leczenia. Jakie są metody rehabilitacji?

 

Krioterapia, elektroterapia, masaż leczniczy - to tylko niektóre metody rehabilitacji medycznej, mogące przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Zobacz, z jakich zabiegów możesz obecnie skorzystać w ramach rehabilitacji.
 
Metody rehabilitacji medycznej wykorzystujące temperaturę i prądy

Krioterapia

To metoda rehabilitacji stosowana m.in. w przykurczach stawowych czy naderwaniach mięśni. Krioterapia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejsza też obrzęki. Choć może brzmieć obco, tak naprawdę jest to leczenie zimnem. Wykorzystując bardzo niską temperaturę, ta metoda rehabilitacji zmusza organizm do reakcji, której efektem jest redukcja procesów zapalnych i stymulacja przepływu krwi.
 
Elektroterapia

Metody rehabilitacji wykorzystujące prądy mają zastosowanie m.in. w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz stawów, a także w rwie kulszowej. W elektroterapii korzysta się z galwanizacji, czyli prądu stałego, który zmniejsza dolegliwości bólowe i stany zapalne oraz wspiera proces regeneracji nerwów. Oprócz galwanizacji, elektroterapia może wykorzystywać także jonoforezę oraz prądy Bernarda (prądy diadynamiczne).
 
Rehabilitacja ultradźwiękami, laserem i światłem

Ultradźwięki

W chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także w nerwobólach, przewlekłych stanach zapalnych stawów czy w ostrogach piętowych, rehabilitacja sięga także po terapię ultradźwiękową i ultrafonoforezę. Ultradźwięki wykonują tzw. mikromasaż tkanki.
 
Laseroterapia

Leczenie laserem zamyka metody rehabilitacji, na które pozwala aparat BTL 5000. Światło laserowe, wnikając w tkanki, stymuluje je. Efekty, które można uzyskać to szybsze gojenie ran oraz działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Rehabilitacja laseroterapią jest zalecana m.in. w przypadku odleżyn czy ran pooperacyjnych i oparzeń.
 
Lampa Sollux

Naświetlanie lampą Sollux to rehabilitacja światłolecznicza. Ma ona szerokie zastosowanie: leczy się nią choroby reumatyczne, zwyrodnienia kręgosłupa czy choroby mięśni. Do tych schorzeń stosuje się filtr czerwony, który rozgrzewa tkankę i ją rozluźnia. Może to stanowić przygotowanie do kolejnych zabiegów, a także działa przeciwbólowo. Z kolei w takich dolegliwościach jak przeczulica po oparzeniach czy nerwobóle wykorzystuje się filtr niebieski. Wówczas wykorzystanie tej metody rehabilitacji pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu.
 
Wymienione wyżej metody rehabilitacji to zaledwie czubek góry lodowej. Jest ich wiele, a co najważniejsze - każda metoda znajduje zastosowanie w wielu chorobach. Zamiast ignorować latami swoje dolegliwości, pacjenci powinni docenić to, co oferuje im rehabilitacja medyczna. Choć często najpełniej można skorzystać z niej w czasie pobytu w sanatorium, nawet seria kilkunastu zabiegów w ramach jednej metody rehabilitacji może przynieść poprawę, dlatego nie warto tego lekceważyć.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.