Kawa świeżo palona - jaką wybrać?

czwartek, 6 czerwca 2019 r., 09:58

Kawa świeżo palona cechuje się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Jest doskonałym pomysłem na zapewnienie sobie chwili relaksu przy ulubionym napoju, a także znakomicie nadaje się jako uniwersalny prezent dla każdego kawosza. Jakie rodzaje kawy świeżo palonej są dostępne w sprzedaży? Który z nich wybrać?

1. Czy warto kupować kawę świeżo paloną?

2. Gatunki kawy
3. Mielona czy ziarnista?
4. Zielona kawa
5. Kawa świeżo palona jasna
6. Kawy smakowe
7. Kawa bezkofeinowa

Czy warto kupować kawę świeżo paloną?

Kawa świeżo palona ma niezwykły, głęboki aromat. Im więcej czasu upływa od procesu palenia, tym mniej intensywny staje się smak i zapach zaparzanego napoju. Dlatego powinno się w miarę możliwości wybierać kawę, która była palona bardzo niedawno. To samo dotyczy procesu mielenia - jeżeli masz w domu dobry młynek, warto żebyś kupował kawę w ziarnach i mielił ją samodzielnie tuż przed przyrządzeniem napoju, co zapewni najlepsze doznania smakowe i zapachowe.

Kawa świeżo palona: gatunki ziaren

Na świecie uprawia się dwa gatunki kawy: arabicę i robustę. Arabika jest bardziej popularna (około 75% światowych upraw) i cechuje się bogatym, głębokim aromatem, a także stosunkowo wysoką zawartości tłuszczu i cukrów. Ziarna arabiki są podłużne i płaskie, z wcięciem w kształcie litery S. Robusta zawiera więcej kofeiny, a jej smak jest intensywny i dość gorzki. Jest mniej wymagająca w uprawie i bardziej odporna niż arabika. Wiele mieszanek kawowych zawiera (w różnej proporcji) oba gatunki. Znaczenie ma również pochodzenie kawy - ziarna tego samego gatunku, ale różnych upraw, mogą bardzo się różnić smakiem i aromatem.

Mielona czy ziarnista?

Kawa mielona jest wygodna w użyciu, ponieważ nie wymaga posiadania młynka, jednak stosunkowo szybko wietrzeje. Kawa ziarnista umożliwia zmielenie na świeżo i wydobycie pełni aromatu. Trzeba jednak posiadać odpowiedni młynek, a w przypadku zbyt grubego lub zbyt drobnego zmielenia, kawa może stracić niektóre właściwości smakowe.

Zielona kawa

Zielona kawa jest cenionym suplementem diety, który pomaga w walce z otyłością i profilaktyce niektórych chorób. Cechuje się dość kwaśnym, lekko orzechowym smakiem. Nie jest ona poddawana procesowi palenia, dlatego ziarna zielonej kawy są bardzo twarde i raczej nie nadają się do mielenia w warunkach domowych - z tej przyczyny zazwyczaj jest sprzedawana w wersji już zmielonej. Oprócz wersji naturalnej, kawy zielone dostępne są także w różnych wariantach smakowych.

Kawa świeżo palona jasna

Kawa jasno palona jest poddawana procesowi krótkiego palenia, co pozwala wydobyć bardzo bogaty aromat z każdego ziarna. Sprawia to, że jasno palona kawa jest bardzo ceniona przez koneserów tego napoju. Dobrze nadaje się do parzenia na zimno. Jej smak jest stosunkowo kwaskowaty i bardzo intensywny, a napar z ziaren kawy jasno palonej cechuje się wysoką zawartością kofeiny.

Kawy smakowe

W sprzedaży dostępna jest kawa świeżo palona w wielu smakach. Najpopularniejsze z nich to wanilia, czekolada i karmel, jednak bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także inne - między innymi wiśnia, amaretto, cynamon, pomarańcza czy orzech laskowy. Kawa o egzotycznym smaku to doskonały pomysł na kreatywny i pożyteczny prezent, który z pewnością ucieszy każdego obdarowanego.

Kawa bezkofeinowa
 
Kawa bezkofeinowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś przyczyn nie mogą spożywać kofeiny - między innymi kobiet w ciąży, młodzieży czy osób cierpiących na bezsenność albo nadciśnienie. Taka kawa jest poddawana procesowi dekofeinizacji, dzięki czemu ostateczny produkt nie zawiera kofeiny, jednak zachowuje walory smakowe i zapachowe.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.