Nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie!

czwartek, 6 czerwca 2019 r., 12:01
fot. Paulina Młotkowska

Jeśli widzisz zamkniętego psa w aucie - zbij szybę albo powiadom policję. W ten sposób możesz uratować jego życie. Za nami kilka gorących dni, a prawdziwy upał dopiero się rozpocznie. Nie przechodźmy obojętnie, kiedy widzimy, że pies cierpi - apelują policjanci.

Nie pomoże uchylone okno i miska z wodą. Samochód w upalny dzień bardzo szybko się nagrzewa. W ciągu kilkunastu minut temperatura w aucie może dojść nawet do 85 stopni! Już po 5 minutach wzrasta o 4 stopnie.

- Pies nie jest w stanie oddać nadmiaru ciepła wewnętrznego ciała poprzez pocenie całym ciałem. Jedynym mechanizmem termoregulacji jest zianie i w minimalnym stopniu oddawanie ciepła przez nos i opuszki palców. W zamkniętym, nagrzanym aucie, podczas ziania szybko wzrasta wilgotność powietrza, co dodatkowo pogarsza odczuwalną temperaturę i termoregulację. Gdy temperatura ciała osiągnie 42,7-43°C, dochodzi do uszkodzenia termicznego komórek. Nawet uchylone okno, czy pozostawienie miski z wodą nie uchroni zwierzęcia przed przegrzaniem i udarem cieplnym - wyjaśnia weterynarz Marta Pielowska.

Pamiętajmy, że prawo pozwala nam zniszczyć mienie w sytuacji, gdy zagrożone jest życie zwierzęcia. Jeśli w naszej ocenie pies, kot czy inny zwierzak potrzebuje pomocy, możemy wybić szybę. Objawy, które wskazują, że pies potrzebuje natychmiastowej pomocy to m.in. szybkie oddychanie przez pysk, wiszący język czy bezwładność psa.

- Kiedy zobaczymy zamkniętego psa w aucie najpierw spróbujmy ustalić kto jest jego właścicielem. Jeśli nie uda nam się tego zrobić od razu należy zadzwonić pod numer 112 i powiadomić odpowiednie służby - zaznacza st. asp. Artur Socha, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

- Jeśli widzimy, że życie zwierzęcia jest zagrożone i nie możemy ustalić gdzie jest właściciel samochodu działajmy w stanie wyższej konieczności i wybijmy szybę. W ten sposób uratujemy psu życie i będziemy działać zgodnie z prawem - dodaje.

Właścicielowi za pozostawienie psa w aucie i narażenie go na utratę zdrowia czy życia grozi kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Warto pamiętać, że pies, którego będziemy ratować może być agresywny. Należy zachować szczególną ostrożność i jeśli jest to możliwe, pozwolić mu samodzielnie opuścić samochód.

- Gdy już wydobędziemy psa z auta musimy ocenić jego świadomość. W przypadku psa przegrzanego często wystarczy zimne miejsce (klimatyzowane, bądź w cieniu), woda i zapewnienie spokoju. W przypadku psa w letargu przenosimy go w zimne miejsce, najlepszym rozwiązaniem jest przyłożenie zimnego kompresu - może być to, np. ręcznik, koc czy koszulka zmoczone zimną wodą. Jest to lepsze rozwiązanie niż polanie wodą. Zawsze musimy pamiętać, że nasze nerwowe zachowanie jest stresem u zwierzęcia i pogarsza sytuację, niezbędne jest zachowanie spokoju. Przy większości stanów hipertermii niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii - zaznacza weterynarz Magdalena Krause.

Warto pamiętać, by w upalne dni nie zostawiać psa samego w aucie nawet na kilka minut. Nie powinniśmy zostawiać go też przed sklepem, gdzie nie ma możliwości schowania się w cieniu. Ograniczajmy spacery w godzinach najwyższych temperatur i unikajmy chodzenia po betonie. Miejmy też przy sobie zawsze wodę z miską bądź butelką dostosowaną do picia przez psa. Nie pozostawiajmy także zwierząt zamkniętych na nasłonecznionym balkonie, nawet na kilkanaście minut.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.