Cień chmury z Kaszub było widać w Terespolu!

piątek, 7 czerwca 2019 r., 12:12
fot. internet

Burzowe chmury, które znajdowały się nad Puszczą Notecką rzucały cień aż 400 kilometrów dalej! Było go widać w okolicach Tarnobrzegu. Natomiast cień chmury z Kaszub widziano w Terespolu. Zdjęcie satelitarne pokazujące ten niezwykły widok opublikował na swoim profilu na facebooku Krzysztof Drozdowski.

"Nie chciało mi się wierzyć, że zaobserwowanie chmury burzowej z odległości ponad 400 km jest możliwe. Dzisiejsze zdjęcie satelitarne zrobione o zachodzie słońca potwierdza jednak: cień chmury burzowej znad Puszczy Noteckiej sięga aż po okolice Tarnobrzegu, a chmury znad Kaszub aż pod Terespol" - czytamy we wpisie na profilu autora zdjęcia.

Skąd takie chmury? Eksperci z portalu Polscy Łowcy Burz wyjaśniają: "wysoko wypiętrzone chmury Cumulonimbus są dobrze widoczne z dużych odległości. Przy założeniu, że rozległe kowadło chmury Cb osiąga latem 12 km okazuje się, że teoretycznie (przy braku przeszkód terenowych, zachmurzenia i bardzo dobrej przejrzystości powietrza) wierzchołek kowadła można zobaczyć z odległości dochodzących do 390 km. Można do tego dojść obliczając odległość do horyzontu (przy założeniu, że ziemia jest kulą). W praktycznej obserwacji ważne jest jednak, by istotna część Cb-ka (np. około połowy) znajdowała się nad horyzontem. W takiej sytuacji możemy wciąż obserwować Cumulonimbusa z bardzo dużych odległości rzędu 250-300 km."

- Pamiętam, jak kiedyś sfotografowałem z Wałbrzycha chmurę burzową która była w okolicach Nysy. Nikt nie chciał uwierzyć, że to możliwe a okazuje się, że nie jest to żadna rewelacja. - zaznaczył Krzysztof Drozdowski.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.