Uwaga! Nadciągają burze! Jak się chronić?

piątek, 7 czerwca 2019 r., 14:07
fot. internet

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części województwa pomorskiego ostrzeżenie przed burzami z gradem i porywami wiatru do 80km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od południa do godziny 22.

Podczas burzy najlepiej zostać w domu i z niego nie wychodzić. Należy przede wszystkim pozamykać okna i drzwi oraz nie zbliżać się do nich. Powinno się unikać korzystania z golarek elektrycznych, wiertarek, suszarek do włosów i podobnych urządzeń podpiętych do gniazdek. Najlepiej wszystkie sprzęty odłączyć od zasilania. Warto też pamiętać by przed burzą zabrać z balkonu i tarasu wszystkie przedmioty, które może przewrócić wiatr. Można przygotować się na różne sytuacje, czyli np. brak prądu i wyjąć świeczki albo latarki.

Jeśli jesteśmy poza domem, na otwartej przestrzeni to pamiętajmy, by nie chować się pod drzewami. Pioruny zazwyczaj uderzają w wysokie obiekty takie jak np. maszty, słupy, anteny telewizyjne czy właśnie drzewa. Nie wolno przebywać w wodzie i w małych łódkach.

Podczas burzy powinno się stawiać małe kroki i szukać schronienia. Gdy nie możemy się ruszyć, bo deszcz pada zbyt mocno - miejmy złączone nogi. Im bardziej rozstawione nogi, tym silniejsze porażenie ciała. Nie należy też kłaść się i siadać na ziemię.

Na koniec dodajmy, że osobie porażonej piorunem należy szybko udzielić pomocy. Nie ma się co bać - ofiara nie przeniesie na nas ładunku elektrycznego.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.