Żukowo. Festyn Zdrowotny z darmowymi badaniami i poradami medycznymi

niedziela, 9 czerwca 2019 r., 19:09
fot. Longina Templin

Przez ponad trzy godziny podczas Białej Soboty, można było skorzystać z darmowych badań medycznych. Obejmowały one m. in. badania ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy w surowicy, składu organizmu i określenie BMI, układu oddechowego, a także badanie oczu w kierunku zwyrodnienie plamki żółtej.

To tylko część oferty z jakiej mogli skorzystać mieszkańcy żukowskiej gminy podczas Festynu Zdrowotnego zorganizowanego przez SPZOZ z okazji 20-lecia jego istnienia.

Oferowano także naukę samobadania piersi dla kobiet i schematy ćwiczeń w dolegliwościach kręgosłupa oraz porady fizjoterapeuty.

W sobotnie przedpołudnie była też okazja skorzystać z badań, na które pacjenci wcześniej się zapisali. Dotyczyło to badań dermatologicznych (określenie typu skóry, zalecenia dotyczące ochrony UV i badanie znamion), okulistycznych (badanie oczu w kierunku jaskry), audiometrycznych. Chętnych przyjmował także psycholog.

Podczas białej soboty wykonano ponad 252 różnych badań profilaktycznych. Największym wzięciem cieszyły się porady dermatologa i okulisty. Wykonano ich 89.

- Tegoroczna kolejna już Biała Sobota jest zaproszeniem dla wszystkich chętnych, którzy chcą skorzystać z przygotowanej dla nich darmowej oferty. To nasze dary dla mieszkańców. W tym roku są one szczególne, bo z okazji 20-lecia istnienia naszego zakładu i naszego zespołu. Muszę powiedzieć, że współpracownicy z dużym entuzjazmem odpowiedzieli na propozycję, żeby otworzyć wrota przychodni w czerwcową sobotę i przyjąć wszystkie chętne osoby - powiedziała Joanna Komorowska, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żukowie.

- Wydaje się, że Białe Soboty to akcje incydentalne, ale są one okazją, aby zwrócić uwagę na to, że dbałość o zdrowie na co dzień i ewentualnie badania profilaktyczne, które umożliwiają wczesne diagnozowanie, są niezwykle ważne. Staramy się zwrócić uwagę na to, że o zdrowie, o ten dar, który mamy, trzeba dbać i nie czekać na objawy i na dolegliwości, tylko starać się pomyśleć o tym wcześniej - dodała nasza rozmówczyni.

- Doszłam do wniosku, że tę sobotę trzeba przeznaczyć nie na robienie porządków, ale zadbać o siebie. Skorzystałyśmy podczas Białej Soboty z wszystkiego, co dzisiaj oferowano. Ważne, że badania były darmowe, a poza tym nie trzeba było czekać tygodniami. Uważam, że takie soboty powinny być częściej. Przydałyby się jeszcze badania kardiologiczne - stwierdziła Maria Gacek, która przyszła do żukowskiej przychodni z mamą Janiną Górską.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.