Jak mieć zadbaną i szczupłą sylwetkę cały rok?

poniedziałek, 10 czerwca 2019 r., 08:35

Jak szybko schudnąć do lata? Jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów po świętach? Jaka dieta odchudzająca będzie skuteczna? Zapewne nie raz zdarzyło ci się przeczytać takie nagłówki w kolorowych magazynach lub samemu zadać sobie podobne pytanie. A gdyby tak mieć sylwetkę marzeń cały rok? Czy to możliwe?

Nie można co chwilę odchudzać się czy głodzić, spodziewając się spektakularnych efektów. Jeżeli cały czas jesteś na deficycie kalorycznym, twój organizm nie spala tłuszczu, lecz magazynuje wszystko to, co mu dostarczysz. On już wyczuwa, że zbliża się ważna impreza, podczas której chcesz dobrze wyglądać, i dlatego nie dasz mu odpowiedniej ilości kalorii. Nawet jeśli wytrzymasz na restrykcyjnej diecie, oporny tłuszcz z brzucha, talii czy ud nie będzie chciał zejść. Dlatego pojawi się u ciebie frustracja i jeszcze większy głód, a te kilogramy, które straciłeś wrócą ze zdwojoną siłą - nie można być bowiem przez całe życie na diecie odchudzającej! Nie trać jednak wiary w utratę kilogramów. Istnieją bardziej skuteczne sposoby na zadbaną i szczupłą sylwetkę! Przekonaj się, że odchudzanie nie musi być pasmem wyrzeczeń!

Odchudzanie - zmień myślenie, zacznij jeść!

Błędem osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami jest to, że notorycznie się głodzą. Jedna dieta odchudzająca nie poskutkowała? To zaraz znajdę kolejną, lepszą i bardziej skuteczną! To błąd, bowiem paradoksalnie, żeby schudnąć trzeba… jeść. Kiedy kolejny raz przechodzisz na dietę, twój organizm robi zapasy, których tak łatwo się nie pozbędzie. Nawet jeśli uda ci się stracić kilka kilogramów, sam dobrze wiesz, że życie na ciągłej głodówce nie jest możliwe i prędzej czy później rzucisz się na jedzenie. Poza tym, będąc na nieustannej diecie odchudzającej, twój metabolizm spowalnia, czujesz się senny, zmęczony, pozbawiony energii i nie masz siły na ćwiczenia.

Dlatego chcąc schudnąć, musisz wprowadzić racjonalne odżywianie organizmu. Na początku mogą pojawić się dodatkowe kilogramy. Będzie to związane z tym, że organizm wciąż będzie chciał magazynować jedzenie na wypadek kolejnej diety. Jedz jednak zgodnie z własnym zapotrzebowaniem kalorycznym, dzięki czemu metabolizm zacznie się rozkręcać, a twój organizm nie będzie musiał magazynować tłuszczu. W takim wypadku nie będziesz musiał się głodzić, żeby zrzucać kilogramy, lecz jedynie dodać ruch lub nieznacznie ograniczyć kalorie.

Dieta odchudzająca a zapotrzebowanie kaloryczne

We wcześniejszym punkcie wspomnieliśmy, że trzeba jeść zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Jednak co to właściwie znaczy? Zapotrzebowanie to ilość energii (kalorii), która jest organizmowi niezbędna, by pokryć wydatki energetyczne związane z jego funkcjonowaniem, np. oddychaniem, trawieniem, krążeniem krwi, pracą serca, odnową komórek itd. Odpowiednie wyliczenie zapotrzebowania pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy dostarczaną ilością energii, a tą wydatkowaną na funkcje życiowe. Jak się dowiedzieć ile kalorii potrzebujesz? W internecie dostępne są kalkulatory BMR (z ang. Basal Metabolic Rate - podstawowa przemiana materii), za pomocą których obliczysz dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię. Bez obaw, nie są skomplikowane w użytkowaniu. Wystarczy, że podasz takie dane jak: płeć, wiek, wzrost oraz waga, a urządzenie resztę zrobi za ciebie.

Kalorie to nie wszystko! Ważne jest również ich pochodzenie!

Wiesz już, ile kalorii dziennie musisz dostarczyć organizmowi. Co ważne jednak, nie mogą one pochodzić jedynie z chleba, makaronu czy orzechów. Musisz je jeszcze odpowiednio podzielić na: białka, tłuszcze i węglowodany.
Białko zawierają ryby, mięso, jaja, groch, ciecierzyca, fasola czy tofu. Tłuszcze znajdziesz natomiast w orzechach, awokado, oliwie z oliwek czy oleju kokosowym. Węglowodany to chleb, makaron, bułki, kasze, a także owoce. Te ostatnie zawierają dodatkowo fruktozę, czyli cukier, więc nie należy przesadzać z ich ilością w ciągu dnia.

Wspomniany kalkulator może wskazywać również, ile gram i kalorii powinno pochodzić z białek, tłuszczy i węglowodanów. Ta wiedza pomoże ci komponować dzienny jadłospis. Dla ułatwienia zapamiętaj, że każdy posiłek powinien składać się z białka, tłuszczy i węglowodanów.

Skąd masz wiedzieć jaką kaloryczność mają poszczególne produkty?

Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz tabelkę, w której podana jest wartość kaloryczna, a także oznaczenie ile znajduje się w nim białek, węglowodanów i tłuszczy. Byłoby dla ciebie bardzo czasochłonne wyliczać, jak dużo zjadłeś danego produktu, zwłaszcza że wartości podawane są najczęściej w 100 gramach. Dlatego pomocna okaże się tutaj specjalna aplikacja, która zrobi to za ciebie. Dzięki niej będziesz mógł łatwo sumować kalorie z różnych, spożytych przez siebie produktów. Co istotne, poda ci ona również rozkład makroskładników.

Na początku komponowanie pełnowartościowych posiłków może wydawać się dość trudne, jednak zobaczysz, że szybko wejdzie ci to w krew.

Jak szybko schudnąć? Zacznij ćwiczyć!

Znasz już podstawy komponowania posiłków. Kolejny etap to włączenie aktywności fizycznej, która wymodeluje i wysmukli twoją sylwetkę. Możesz zapisać się na siłownię, biegać, jeździć na rowerze, pływać czy spacerować. Znajdź aktywność, którą lubisz i która sprawia ci radość. Jeśli będziesz się właściwie odżywiać, będziesz miał więcej energii i chęci do ćwiczeń.
Zawarte w artykule informacje to podstawy prawidłowego odżywiania. Jeśli chcesz cieszyć się świetną sylwetką przez lata, koniecznie zajrzyj na stronę: https://suplementypro.pl/jak-szybko-schudnac-5-10kg-w-tydzien/, gdzie znajdziesz wiele przydatnych rad. Odchudzanie nie musi być trudne, ale warto podejść do niego z głową!

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.