Na pływalni w Kartuzach podsumowano sezon 2018/2019

poniedziałek, 10 czerwca 2019 r., 19:00
fot. PM

Byli pływacy, były medale, oklaski i podziękowania. Na kartuskiej pływalni podsumowano dziś sezon pływacki 2018/2019. Trenerzy, sponsorzy i włodarze miasta nie kryli zadowolenia z młodych pływaków.

"Są obowiązkowi, niepokorni, pełni chęci rywalizacji i waleczni" - tak młodych sportowców wspólnie podsumowali trenerzy. Sukcesy, które już odnoszą - zarówno te małe jak i duże, bardzo cieszą trenerów.

- 15 lat temu zakładając tą sekcję nie spodziewałem się, że znajdą się takie osoby i przez te 15 lat wielu medalistów mistrzostw Polski będziemy mogli wychować. Że ich hart ducha do treningu, chęć rywalizacji będzie taka wysoka, że doczekamy się nie tylko medalistów mistrzostw Polski, ale takich medalistów jak Jakub Skierka, który dziś jest jedną nogą na igrzyskach olimpijskich. Jest to czołowy pływak na świecie w stylu grzbietowym. - powiedział Arek Zalewski koordynator i trener sekcji pływackiej GKS Cartusia Kartuzy. I dodał: - Bardzo trudno jest po wychowaniu pewnej grupy ludzi utrzymać poziom bo jest to sport indywidualny i jest bardzo trudno znaleźć te "perełki". W tych rocznikach widzimy znów potencjał do tego, żeby można było za chwileczkę bardzo ciężko pracować w drodze do najlepszych tytułów nie tylko ogólnopolskich ale myślę, że i europejskich.

Podczas zajęć dzieci uczą się m.in. pływania stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym. Dodatkowo uczą się skoków do wody.

- Jest to ciężki sport ponieważ jest czasochłonny, monotonny, wymagający cały czas powtarzania wszystkich elementów technicznych. Cieszy mnie to, że po kilku latach pływacy znajdują wewnętrzną siłę i determinację żeby dwa razy dziennie trenować - zaznaczył trener Sebastian Cieśliński.

Najlepsi pływacy otrzymali z rąk trenerów i burmistrza medale. Miały one nagrodzić trud włożonej przez nich pracy i determinacji.

- Od samego początku gdy zdecydowaliśmy, że w Kartuzach powstanie basen, od razu wiedzieliśmy, że wszystkie dzieci będą musiały nauczyć się pływać: zachowywania się w wodzie i bezpieczeństwa. Myślę, że to nam się udało, ponieważ od momentu kiedy wprowadziliśmy naukę pływania jako obowiązek w naszych wszystkich szkołach to nie utopiło nam się żadne dziecko. I oby tak zostało. - powiedział Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Trener sekcji pływackiej GKS Cartusia Przemysław Gorczyca zaznaczył, że warto uczyć dzieci pływać od najmłodszych lat.

- Pływanie jest sportem wczesnorozwojowym i od najmłodszego wieku, czyli od 6 lat albo i wcześniej zaczyna się już uczyć dzieci pływać. Od 6 lat powinno się zacząć trenować, wtedy przynosi to bardzo dobre efekty. - podsumował trener Gorczyca.

Zawodnicy GKS Cartusia startowali m.in. na zawodach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Łącznie przywieźli prawie 150 medali.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.