Silne burze nad Kaszubami - wydano ostrzeżenia II stopnia

poniedziałek, 10 czerwca 2019 r., 21:13
fot. internet/IMGiW

W nocy z poniedziałku nad wtorek nad Kaszubami prognozuje się burze, silny wiatr oraz intensywne deszcze. W związku z tym wydano ostrzeżenia II stopnia.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na obszarze całego województwa pomorskiego występują gwałtowne burze układające się w wielokomórkowe układy z wbudowanymi superkomórkami.

- Obecnie największe zagrożenie występuje w powiatach zachodnich i centralnych, gdzie obowiązuje 2 stopień ostrzeżenie ale cały układ wolno przemieszcza się na wschód i północny-wschód. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu o natężeniu około 30-40 mm/h, istnieje znaczne ryzyko wystąpienia dużego gradu a także silnych porywów wiatru do 90 km/h, lokalnie 115 km/h. Lokalnie możliwe są również zjawiska nawałnicowe, niewykluczona trąba powietrzna. W najbliższych godzinach wraz z rozwojem sytuacji niewykluczone jest podniesienie stopnia ostrzeżenia- informuje IMGiW.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, sztumski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

W związku z prognozami wydano ostrzeżenia II stopnia.

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - przestrzega IMGiW.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.