Uczniowie z Kamienicy Królewskiej uczestniczyli w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

środa, 12 czerwca 2019 r., 11:07
fot. nadesłane

Uczniowie z SP w Kamienicy Królewskiej wzięli udział w konkursie pn. "Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji". W nagrodę 1 czerwca, razem z 26 osobową reprezentacją z Pomorza uczestniczyli w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

O udział w sesji rywalizowali uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy w dwuosobowych zespołach zrealizowali określony projekt. Ich zadaniem było upamiętnienie historii posła sprawującego mandat w latach 1918-1939 i jednocześnie działającego podczas II wojny światowej dla dobra ojczyzny.

Działania związane z projektem ocenili eksperci z IPN, którzy wyłonili zwycięzców. W nagrodę uczniowie udali się do Warszawy na uroczyste posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Łącznie w ławach poselskich zasiadało 460 młodych osób.

Przed rozpoczęciem obrad uczniowie zwiedzali Warszawę m.in. Krakowskie Przedmieście, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza. Podziwiali także plac Zamkowy i Stare Miasto.

Po zakończeniu zwiedzania stolicy młodzież z całej Polski udała się do gmachu Sejmu. Po powitaniu wszystkich uczestników przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego głos zabrał Marszałek SDiM Michał Warzecha, który otworzył obrady. Podczas prac i debaty zastosowano procedury obowiązujące w prawdziwym Sejmie, aby przybliżyć młodzieży zasady polskiego parlamentaryzmu.

Z województwa pomorskiego przybyło do stolicy aż trzynaście dwuosobowych zespołów, a spośród nich najliczniejszą grupę - cztery zespoły - stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej. Uczestnikami sesji byli: Amelia Maszota, Małgorzata Wójcik, Julia Dworak, Paulina Woźniak, Martyna Wenta, Nikola Jelińska oraz Hubert Leszczyński i Adam Wierczyński.

Organizatorem tegorocznej sesji była Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Tego typu projekty mają kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wiedzę o zasadach funkcjonowania Sejmu RP i uczyć demokracji parlamentarnej.

- Biorąc udział w projekcie, młodzież szkolna z Kamienicy Królewskiej doświadczyła, jak wygląda życie polskiego posła. Nie wykluczone, że w przyszłości uczniowie zasiądą w ławach poselskich - skomentowała dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej.

nadesłane/SP Kamienica Królewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.