Wyposażenie gospodarstwa - Jakie maszyny rolnicze kupić?

czwartek, 13 czerwca 2019 r., 10:31

Bez względu na wielkość gospodarstwa, niezbędne jest zainwestowanie w dobrej jakości, profesjonalne maszyny rolnicze. Pozwalają one na szybszą, sprawniejszą i bardziej komfortową pracę. W przypadku ograniczonych funduszy warto zastanowić się, jaki maszyny są nam niezbędne, a bez których możemy się - przynajmniej na pewien czas - obejść. Jakie modele kupić? Sprawdź poniższy poradnik.

1. Podstawowe wyposażenie gospodarstwa

2. Maszyny dodatkowe
 
Podstawowe wyposażenie gospodarstwa

Zasadniczym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego są ciągniki. Te wielofunkcyjne maszyny umożliwiają wykonanie wielu koniecznych prac i zadań. Dodatkowo można do nich podłączyć takie urządzenia jak siewniki, pługi, snopowiązałki czy przyczepy, co jeszcze zwiększy ich możliwości.

Wybierając traktor, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim istotna jest moc maszyny, która powinna być dostosowana odpowiednio do wielkości areału. W niewielkich gospodarstwach o powierzchni pola uprawnego wynoszącego maksymalnie 100 hektarów, traktory o dużej mocy są zbędne. Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest też rodzaj i klasa gleby, a także ukształtowanie terenu. Nie pozostają one bez wpływu na konkretny model sprzętu. Ponadto należy również zastanowić się nad dodatkowymi urządzeniami, z którymi ciągnik będzie współpracował. Wozy paszowe lub siewniki nie wymagają bowiem dużej mocy, w przeciwieństwie do np. maszyn uprawnych.

Maszyny dodatkowe

Jak już wspomniano, profesjonalny ciągnik powinien być podstawą gospodarstwa. A jakie inne maszyny rolnicze warto kupić? Wart zakupu jest również z pewnością dobrej klasy kombajn zbożowy, czyli wielofunkcyjne urządzenie wykonujące równocześnie wiele prac, takich jak np. młócenie, koszenie, zbieranie oraz przewożenie plonów. Kombajny można wykorzystać przy zbiorach różnego rodzaju plonów, m.in. rzepaku, kukurydzy, słonecznika i zbóż. Szczególnie polecane są modele wyposażone w adaptery, czyli specjalne przystawki, które umożliwiają zbiory ziaren o różnych wielkościach.

W gospodarstwach sprawdzą się również rozrzutniki obornika. Służą one do rozwożenia, rozdrabniania i rzecz jasna równomiernego rozrzucania obornika na polu. Zakup tej maszyny to inwestycja na lata, dlatego też przed jej nabyciem warto na spokojnie zadecydować, jaki model wybrać, biorąc pod uwagę potrzeby gospodarstwa oraz wady i zalety poszczególnych konstrukcji. Od rodzaju przewożonego obornika (np. kompost z biogazowni czy szlam z oczyszczalni) zależy z kolei typ adaptera.

Wyżej wymienione polecane maszyny nie są oczywiście wszystkimi, jakie oferuje branża maszyn rolniczych. Jest ona bardzo duża i obfituje w bardzo nowoczesne urządzenia zapewniające sprawną i efektywną pracę w gospodarstwie. Od konkretnych potrzeb danego gospodarstwa, a także posiadanych środków finansowych zależy, na które z nich się ono zdecyduje.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.