Żukowo obchodziło 30-lecie uzyskania praw miejskich

piątek, 14 czerwca 2019 r., 18:24
fot. Longina Templin

Z tej okazji odbyła się w zmodernizowanym spichlerzu uroczysta sesja Rady Miejskiej, na którą zaproszono prawie 90 żukowskich rajców i czterech burmistrzów. Były podziękowania dla nich oraz dla tych osób, które wspierały i współpracowały z żukowską gminą. Podczas piątkowej uroczystości wręczono też tysięczną kartę mieszkańca.

Dokonania żukowskiej gminy prezentował burmistrz Wojciech Kankowski. W swoim wystąpieniu szef żukowskiego magistratu przypomniał wiele ważnych wydarzeń minionych trzech dekad.

Ciekawie prezentują się również dane statystyczne. W 1995 r. gmina Żukowo liczyła 18 266 zameldowanych mieszkańców. 23 lata później liczba ta się podwoiła (37 510 - tylu było mieszkańców pod koniec 2018r.). W 1995 r. na inwestycje przeznaczono ok 3 mln zł (164 zł na mieszkańca). W 2019 roku to już 77,2 mln zł (2058 zł na mieszkańca).

Powiększyła się też liczba sołectw. W latach 90. gmina miała ich 17. W tej chwili wzrosły one do 22. Nowo utworzone sołectwa w ubiegłych latach to Babi Dół, Czaple, Nowy Świat, Rutki i Widlino.

- Wybraliśmy nieprzypadkowo miejsce dzisiejszej uroczystości, bo jest ono jednym z takich, którym możemy się chlubić. To jest wspólne dzieło naszych radnych i tych, którzy byli przedtem, a także tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali działania gminy. Nie sposób powiedzieć o wszystkim. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że Żukowo jest wyjątkowe dlatego, bo wszyscy burmistrzowie mogą się zebrać w tak ważnym dniu i są tutaj na sali. To przecież był wasz wkład pracy, wasze zaangażowanie. Mogliśmy się czasami wspierać, nie zgadzać, ale nikt z nas nie wypełniał tej funkcji z przypadku, a z woli mieszkańców. Dziękuję że jesteście - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski.

Były burmistrz Jerzy Żurawicz i Zbigniew Jarecki, prezes zarządu Kaszubskiego Związku Pracodawców przypomnieli ile w latach 80. trzeba było zabiegów i starań, aby Żukowo otrzymało prawa miejskie.

Żukowska gmina w latach 80. zdobywała laury w konkursie "Mistrz Gospodarności" na szczeblu wojewódzkim, a także ogólnopolskim. To efekt pracowitości, ambicji ówczesnych władz i zaradności mieszkańców. Osiągane sukcesy spowodowały, że żukowianie postanowili walczyć o przyznanie im statusu miasta. Nadzieje stały się faktem. Na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa 1 stycznia 1989 roku Żukowo otrzymało prawa miejskie. Tak więc wieś, której początki sięgają XIII wieku, przeszła do historii. 17 lutego 1989 roku na uroczystej sesji w sali gimnastycznej żukowskiej szkoły odbyło się wręczenie dokumentu nadania praw miejskich ówczesnemu przewodniczącemu Rady Narodowej Miasta i Gminy Antoniemu Grzędzickiemu.

Pierwszym burmistrzem gminy był Bogdan Łapa. Po jego trzech kadencjach szefem żukowskiego magistratu został Albin Bychowski. On rządził gminą przez osiem lat. W latach 2010 - 2014 burmistrzem był Jerzy Żurawicz, a od 2014 roku burmistrzem żukowskiej gminy jest Wojciech Kankowski.

Do tej pory w Radzie Miejskiej zasiadało 95 radnych. Dziewięciu z nich nie doczekało piątkowej uroczystości. Najdłuższy staż wśród radnych mają: Adam Okrój - siedem kadencji, Stanisław Groth - sześć kadencji, a Wojciech Kankowski, Witold Szmidtke i Stanisław Szur - pięć kadencji.

Przewodniczącymi Rady Miejskiej byli: Gerard Dawidowski, Jerzy Jaworski, Wojciech Kankowski, Witold Szmidtke (do chwili obecnej), Paweł Sirocki, Jerzy Żurawicz i Adam Okrój.

Wszystkim przybyłym na uroczystość radnym wręczono podziękowania za szczególny wkład w rozwój gminy.

Podziękowania otrzymały również te osoby, które współpracowały i wspierały gminę Żukowo. Wśród nich byli - senator Bogdan Borusewicz, poseł Stanisław Lamczyk, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, starosta kartuski Bogdan Łapa i przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Wożniak.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono też tysięczną kartę mieszkańca. Otrzymał ją Seweryn Wroński z Rutek.

Uroczysta sesja zakończyła się koncertem muzyki filmowej w wykonaniu wokalistki Pauliny Milczanowskiej, której towarzyszyły instrumentalistki z Filharmonii Bałtyckiej.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.