90. urodziny Honorowego Prezesa OSP Somonino dha Władysława Tuska

sobota, 15 czerwca 2019 r., 18:46
fot. AL

W przeddzień 90. urodzin zarząd OSP Somonino przygotował wyjątkową niespodziankę dla swojego wieloletniego prezesa, obecnie Prezesa Honorowego jednostki dha Władysława Tuska. Spotkali się w somonińskiej sali bankietowej, by złożyć mu życzenia i odznaczyć jednym z najwyższych strażackich odznaczeń Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

Dh Władysław Tusk urodził się 15 czerwca 1929 roku. W 1954 roku rozpoczął swoją przygodę ze strażą pożarną. Wówczas wstąpił do Kolejowej Straży Pożarnej w Gdańsku, gdzie służył zawodowo. Prywatnie jest mężem, ojcem córki i syna, dziadkiem czworga wnucząt i pradziadkiem prawnuczki i prawnuka.

W Somoninie Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1970 roku. Dh Władysław dołączył do nie po siedmiu latach jej działalności.

- Dołączyłem do jednostki, bo brakowało w niej odpowiedniego człowieka. Wówczas remiza liczyła 25 m kw. i znajdowała się w budynku po byłej kuźni. Wyposażenie jednostki stanowiło kilka węży, motopompa i toporki. Doprowadziłem do remontu strażnicy i zakupu pierwszego wozu - Żuka. Prezesem jednostki byłem przez 34 lata. W tym czasie udało się pozyskać cztery wozy bojowe i wybudować nową strażnicę - wspomina dh Władysław Tusk.

W 2010 roku zrezygnował z funkcji prezesa, przekazując "pałeczkę" młodszemu pokoleniu.

- Najbardziej jestem dumny z tego, jak dziś funkcjonuje jednostka. Cieszę się z tego, że moje 34 lata pracy na rzecz tej jednostki nie poszły na marne. Jestem dumny, jak obecny zarząd sobie radzi. Widząc ich zaangażowania i to, co dają od siebie dla tej jednostki, jestem szczęśliwy - podkreśla Prezes Honorowy OSP Somonino, dh Władysław Tusk.

I to właśnie z inicjatywy obecnego zarządu OSP Somonino w piątek, w przeddzień 90. urodzin dha Władysława, jego najbliższa rodzina, brać strażacka, samorządowcy, poseł i przyjaciele spotkali się w sali bankietowej w Somoninie, by wspólnie świętować tak zacny jubileusz. Nie zabrakło więc odśpiewanego "sto lat" i mocy życzeń dla solenizanta.

- W imieniu całego zarządu chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim szczęścia, zdrowia i pomyślności - życzyli prezes OSP Somonino Rafał Butowski i naczelnik jednostki Łukasz Puzdrowski.

- Dostojnemu jubilatowi, Honorowemu Prezesowi OSP Somonino z okazji 90-lecia urodzin składamy najserdeczniejsze gratulacje. Jest to piękna i skłaniająca do zadumy rocznica. W minionych latach był pan świadkiem wielu wydarzeń i tworzył historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Somoninie. Z pewnością może być pan dumny myśląc o dokonaniach w swoim życiu. Życzymy wszelkiej pomyślności na dalsze lata życia, oby dopisywało zdrowie i dobre samopoczucie ku radości rodziny oraz przyjaciół - składał Zarząd Gminny ZOSP RP w Somoninie.

- Władku. Wręczam ci ten zegar. Jak będziesz na niego patrzeć, to pomyśl, że nasz czas jeszcze nie minął. Do setki zostało nam jeszcze dużo. Życie to scena, a człowiek to aktor, jak gra tak ma. Ty zawsze byłeś aktorem na wysokim zadaniu. Wszystkie trudności pokonywałeś. Nigdy nie widziałem takiego strażaka jak, ty. Pamiętam, jak przez dwa tygodni gasiliśmy pożar na owczarni. Wszyscy się poddali, bo mówili, że nie da rady. A jednak udało się. Czekamy na kolejne jubileusze - mówił z kolei Jan Czapiewski.

W uznaniu zasług dh Władysław Tusk został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, który nadawany jest przez Zarząd Główny Związku OSP RP.

- Jestem dumny z tego odznaczenia. Była to dla mnie wielka niespodzianka. Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Dziękuję - podsumowuje dh Władysław Tusk.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.