Żukowo. Zespół Taneczny Rapsodia obchodził swój porcelanowy jubileusz

niedziela, 16 czerwca 2019 r., 22:24
fot. Longina Templin

W niedzielny wieczór hala widowiskowo - sportowa przez kilka godzin rozbrzmiewała muzyką, w rytm której młode artystki czarowały widzów magią tańca. Podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia Rapsodii zespół zaprezentował niemal cały dotychczasowy repertuar. Tancerki i twórczynię zespołu Beatę Stoppę obdarowano podziękowaniami, gratulacjami, kwiatami i olbrzymim aplauzem publiczności. Były też dwa duże torty i gromkie "Sto lat".

Rapsodia przez wiele lat działała przy Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie. Od września 2010 roku przeszła pod egidę żukowskiego OKiS-u.

W bogatym i różnorodnym repertuarze młode tancerki prezentują się w takich tańcach jak klasyczny walc, polka, ognista cza-cza i kankan, samba czy charleston. Są też tańce arabskie, meksykańskie i bardzo widowiskowa Pawana z baletu "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa, którą rozpoczęto galowy występ.

Na parkiecie 50 dziewcząt zaprezentowało się w 14 tańcach. Zaproszono też gości - uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz wokalistkę Weronikę Pryczkowska. Uroczystą galę prowadzili Martyna Bazychowska i Michał Zacharek.

Występy Zespołu Tanecznego Rapsodia były ozdobą niejednej imprezy. Od początku swojego istnienia bierze udział nie tylko w imprezach szkolnych, gminnych, ale również ogólnopolskich i poza granicami kraju. Tancerek nie brakowało także podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Turniejów KGW. Od chwili powstania do dziś przez zespół przewinęło się ponad 300 osób. Ich opiekunką przez dwie dekady jest niezmiennie Beata Stoppa, założycielka zespołu i choreografka.

- Wielki słowa uznania za to co pani robi dla tych najbardziej uzdolnionych i dla tych, które chcą tańczyć w Rapsodii. Pani praca i całego zespołu jest znakomita. Serdecznie dziękuję w imieniu swoim jako burmistrza, ale również w imieniu Rady Miejskiej. Na wsparcie żukowskiego samorządu zawsze możecie liczyć. Jesteście naszą dumą i za to dziękuję wszystkim tym, którzy byli w zespole, i tym, którzy są teraz i niech ich będzie jak najwięcej - takie słowa skierował do Beaty Stoppy i członkiń Rapsodii burmistrz Wojciech Kankowski.

Długa jest lista nagród i wyróżnień. Wśród wielu trofeów jest prestiżowa nagroda na festiwalu w Kielcach - Złota Jodła i w Gdańsku Grand Prix miasta - Złotego Kogucika (2009 r.). W tym samym roku Beatę Stoppę za kreatywność i fachowość uznano choreografem roku. Rapsodia kilkakrotnie zdobywała nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca i Piosenki w Kwakowie. Brała udział w programie Got to Dance - Tylko muzyka.

W 2015 r. zespół taneczny Rapsodia wziął udział VIII Międzynarodowym Festiwalu "Orpheus in Italy" w Wenecji. Występ zakończył się wielkim sukcesem. Żukowianki wróciły z Włoch z najwyższą nagrodą tej imprezy - Grand Prix oraz gratyfikacją pieniężną w wysokości 1000 euro.

Rapsodia znana jest z tego, że podczas każdego swojego występu prezentuje różnorodny repertuar, oparty na tańcu klasycznym, charakterystycznym i nowoczesnym. Podziwiana jest za wysoki poziom artystyczny i wyjątkowo barwne stroje, zawsze dostosowane są do charakteru wykonywanego tańca.

Beata Stoppa twórczyni zespołu zawsze starała się o to, aby nie ulegać powszechnym trendom i nie schlebiać tanim gustom. To stało się wizytówką zespołu.

Podczas jubileuszowej gali młode tancerki pokazały swój kunszt i profesjonalizm. Jak zwykle atrakcyjne taneczne widowisko było na najwyższym poziomie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.