Policjanci rozpoczęli akcję "Bezpieczne wakacje". Rusza mapa wypadków śmiertelnych

środa, 19 czerwca 2019 r., 12:58
fot. internet/pixabay.com

19 czerwca w szkołach w całej Polsce zakończyły się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Rozpoczął się sezon wakacyjny. W związku z tym policjanci zainaugurowali kolejną edycję ogólnopolskich działań "Bezpieczne wakacje". W tym roku są one ukierunkowane głównie na bezpieczeństwo na drogach. Uruchomiono też interaktywną mapę wypadków śmiertelnych.

Jak informuje Komenda Główna Policji, przez cały okres wakacji, na mapie będzie prezentowana bieżąca liczba i lokalizacja wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

- Wizualizacja ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - informują policjanci.

Jak podkreślają mundurowi, wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Podczas trwania wakacji, w każdy czwartek, na stronie policja.pl będą pojawiać się "Fakty i mity na drodze" dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W powiecie kartuskim o bezpieczeństwo na drogach dbają policjanci ruchu drogowego i prewencji. Funkcjonariusze przede wszystkim sprawdzają trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, prawidłowość wykonywanych manewrów oraz czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga mundurowych skierowana jest również na kierujących motocyklami. Jednak ostatecznie to kierowcy muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Na drodze pamiętać należy o kilku zasadach:

- Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach

- Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem

- Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego

- Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu

- Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami

- Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

- Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

- Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.